Žalobci z kauzy MUS zatím o funkce nepřijdou

Tereza Šídlová
20. 1. 2012 15:05
Rozhodl o tom ministr Jiří Pospíšil. Rampula a spol. čelí kvůli průtahům kárným žalobám
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: ČTK

Praha - Čtveřice žalobců Vrchního státního zastupitelství v Praze včetně odvolaného šéfa Vlastimila Rampuly zůstane během kárného řízení kvůli průtahům v kauze Mostecké uhelné ve svých funkcích.

"Nejvyšší státní zástupce panu ministrovi nedoporučil využít vedle kárné žaloby další personální opatření. V uvedené věci se sice jedná o závažné porušení pravomocí, nicméně se jedná o jeden konkrétní případ," uvedla mluvčí NSZ Helena Markusová.

Ministr Jiří Pospíšil se ve věci dalších případných personálních opatřeních písemně obrátil na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana začátkem tohoto týdne.

"Ministr Pospíšil tento názor respektuje a nebude tedy činit další kroky," uvedla Pospíšilova tajemnice Veronika Ludvíková.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal kárné žaloby na bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu a další tři žalobce kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Grygárkova "nerezignace"

Vedle Rampuly se jedná o Libora Grygárka, dále pak Marcelu Kratochvílovou a Ladislava Letka, který měl případ na starosti.

Grygárkovi tak zatím zůstává funkce náměstka VSZ. Rampulův nástupce v čele VSZ Stanislav Mečl ho přitom krátce po svém nástupu do funkce vyzval k rezignaci. Grygárek to ale odmítl.

Naopak zbylou trojici Mečl z vysokých funkcí sesadil. Rampula musel odejít z odboru závažné hospodářské kriminality na odbor přezkumných řízení a i Kratochvílová s Letkem přišli o svá místa v čele odboru závažné hospodářské kriminality.

"V předmětné věci se necítíme vinni jakýmkoliv pochybením," reagovali ve společném vyjádření Rampula, Grygárek a Letko. Mimo jiné uvedli, že Pospíšil by měl přezkoumat odpovědnost i dalších "zainteresovaných" státních zástupců za možná pochybení v případu MUS.

České mlčení

Švýcarští vyšetřovatelé zablokovali v přepočtu přes 12 miliard korun. České republiky se již od první poloviny roku 2010 dotazovali, zda se hodlá připojit jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody.

Švýcaři totiž tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi MUS přišlo o miliardy. Na dotazy však za Česko až do nedávné doby nikdo nereagoval.

Stát nyní hledá cestu, jak se domoci zablokovaných peněz. Média nedávno informovala o tom, že švýcarský soud zamítl žádost České republiky o připojení k trestnímu řízení.

Soud prý při této příležitosti kritizoval způsob komunikace českých úřadů a hovořil o "dlouhém otálení". Stát se chce proti rozhodnutí odvolat, a pokud neuspěje, chce zkusit další způsob.

 

Právě se děje

Další zprávy