Žalobce Krejčíře je po smrti. Zabily ho osobní problémy

Sabina Slonková
18. 1. 2010 12:00
Proč se zabil Milan Horváth z Nejvyššího státního zastupitelství? Ani vydírání ani nátlak, říkají jeho kolegové

Praha - Patřil mezi klíčové žalobce v boji s hospodářskými delikty, měl na starost citlivé případy a dlouho dobu pověst schopného profesionála.

Kariéra Milana Horvátha z Nejvyššího státního zastupitelství, který mimo jiné řešil případ miliardových podvodů ve státní firmě Čepro, nakonec skončila smrtelným pádem z okna brněnského hotelu Continental.

Smrt muže, který se také zabýval kauzami Radovana Krejčíře, však podle zjištění Aktuálně.cz nijak nesouvisela s jeho profesí. Podle policie to byla jasná sebevražda a Horváthovi spolupracovníci za ní spatřují osobní problémy.

"Zcela jistě to s náplní jeho práce nesouviselo. Snažíme se to sami dešifrovat, do duše člověku nevidíte, ale podle všeho za tím byly osobní problémy," uvedl Pavel Bernát, jeden z Horváthových šéfů na Nejvyšším státním zastupitelství.

Osobní drama

Horváthovi nadřízení ani kolegové v posledních měsících nezaznamenali žádný nátlak či vydírání, kterému by žalobce čelil.

Shodují se ale v tom, že v psychické pohodě rozhodně nebyl. Starosti se projevily i na jeho vzhledu, například výrazně pohubl.

"Měl potíže s pitím, s tím souvisely i rodinné problémy," uvedl jeden z Horváthových spolupracovníků.

O stejných potížích mluvili v rozhovorech s Aktuálně.cz i další jeho kolegové.

Od Čepra k dotacím

Milan Horváth přitom patřil mezi ty žalobce, kteří se označují jako vysoce perspektivní. Mladý, inteligentní a jazykově vybavený  profesionál.

"I přes potíže, které v poslední době měl, se s ním počítalo i nadále. Jeho schopností bylo škoda nevyužít," uvedl další z Horváthových kolegů.

Mezi kauzy, na jejichž vyšetřování dohlížel, patřily kromě zmíněných podvodů v Čepru či Krejčířových případů také  kauzy uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, případ České pivo související se zkrachovalou IPB či  případ známého advokáta Jiřího Teryngela anebo zneužívání dotací z EU.

Ztráta důvěry

Roky řídil na Nejvyšším státním zastupitelství odbor, který se věnoval právě nejzávažnějším hospodářským deliktům. Patřil mezi nejmladší ředitele srovnatelných odborů.

Jeho kariéra se ale začala otřásat poté, co před třemi lety přišel o citlivé dokumenty související s Krejčířovým případem.

Horváth tvrdil, že mu je někdo musel ukrást ze zamčeného auta. Dvojice podezřelých, kteří kvůli tomu byli obviněni, ale od soudu odešla se zprošťujícím rozsudkem. Obvinění tvrdili, že doklady byly v tašce, kterou Horváth nechal ležet na ulici.

Kvůli této kauze Horváth přišel o svůj post šéfa odboru. Potíže ale neskončily, loni v listopadu byl postaven mimo službu. Způsobil v Brně banální dopravní nehodu, od níž ale ujel. Policie pak následně oznámila, že před jízdou pil. Horvátha tak v letošním roce čekal trest.

 

Právě se děje

Další zprávy