Žákům letos chybí generálka na státní maturiry

Scio.cz
29. 3. 2012 5:08
Studenti se mohou připravit na maturitu s testy od Scio
Foto: Ludvík Hradilek

Letošní maturanti mají oproti loňským kolegům nevýhodu v tom, že nemohli absolvovat generálku státní maturity. Z jejich dotazů na sociálních sítích vyplývá, že ze všeho nejvíce jim chybí právě přímá zkušenost s maturitním testem či písemnou prací a ověření vlastních schopností.

Například Miselinkka na sociální síti píše: „Je tu někdo kdo už má za sebou maturitu z matiky základní? Zajímalo by mě, jaké z ní mate pocity, zkušenosti atd." Maturant s přezdívkou P90 si zase nejvíce přeje vyzkoušet slohové práce.

Na internetu je možné vyhledat různá zadání ostrých anebo cvičných testů státní maturity. Jejich nevýhodou je však to, že žák obvykle nezíská zpětnou vazbu - nezjistí, jestli by skutečné maturity uspěl či nikoli a nedozví se, jak si stojí v porovnání s ostatními řešiteli.

Maturitní trénink

Společnost Scio zorganizovala na jaře pro školy Maturitní trénink, ten již však proběhl. Nyní je jednou z možností pořídit si individuálně testy Scio s vyhodnocením odpovědí, které jsou k dispozici v tištěné anebo internetové podobě na www.maturuji.cz.

Žáci se také mohou zúčastnit maturity nanečisto on-line, která bude spuštěna od 31. března 2012. „Vyzkoušel jsem si on-line test. Nejlepší je závěrečný přehled úspěšnosti a správných odpovědí a vůbec to, že mám představu, jaké otázky se v maturitě asi objevují," říká Petr z Prahy, který si koupil on-line testy z českého jazyka a matematiky.

Oprava písemné práce zdarma

Zdarma si mohou žáci také vyzkoušet opravovat písemné práce, jako to dělají hodnotitelé u státních maturit. Na Maturuji.cz je připravena sada vzorových písemných prací z českého jazyka. Díky jednoduché aplikaci se mohou žáci seznámit s kritérii hodnocení a vyvarovat se u skutečné maturity chybám.

Ve státní maturitě totiž nejde primárně o to napsat dobrý sloh, ale dodržet přesně kritéria zadání a dodržet mantinely hodnocení písemných prací. Ti, kteří nemají možnost si písemné práce natrénovat dostatečně ve škole, si mohou nechat svou vlastní práci za poplatek opravit vyškoleným hodnotitelem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy