Začátek jara byl nejchladnější za posledních 100 let

ČTK ČTK
10. 4. 2013 18:45
I když i v minulosti byl březen chladný, letošní výkyvy byly extrémní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Uplynulé čtyři týdny se do statistik meteorologů zapíšou coby nejchladnější začátek jara za posledních 100 let.

Průměrná teplota klesla v období od 11. března do 7. dubna pod minus jeden stupeň Celsia, a toto období tak bylo nejstudenější od začátku měření v roce 1912.

Za mimořádně dlouhou zimu může silné proudění nad Atlantikem, uvedl Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Samotný březen přitom celkově nebyl nijak teplotně výjimečný, první dekáda měsíce byla totiž poměrně teplá. Poté ale nastaly čtyři týdny velmi chladného počasí, doplněné často i hustým sněžením.

"Zhruba stejně studené období bylo naposled v roce 1958," sdělil Sandev. Ani tehdy ale průměrná teplota nedosáhla až k minus jednomu stupni.

"Z hlediska klementinské řady pozorování se obdobná studená období na území České republiky vyskytovala většinou před rokem 1860, nejchladněji bylo v roce 1853," konstatoval meteorolog.

Stanice v pražském Klementinu měří od roku 1775, měření za celou republiku jsou ale dostupná právě až od roku 1912.

Příčinou nezvyklého počasí bylo mimořádně silné tryskové proudění nad Atlantikem, kvůli němuž pak v oblasti Azorských ostrovů, kde se obvykle vyskytují tlakové výše, vznikaly tlakové níže.

Když se tyto oblasti nízkého tlaku vzduchu dostaly východně od českého území, strhávaly studený vzduch z oblasti Skandinávie a Ruska a zároveň přinášely i výraznější srážky. "Kdyby se podobná cirkulace opakovala v létě, přinesla by na četných místech evropského kontinentu výrazné povodně," dodal meteorolog.

Zima by už ale podle posledních předpovědí měla být letos skutečně u konce, do neděle se vyjasní a oteplí až na 15 stupňů Celsia. Polojasným počasím začne i příští týden, v jehož polovině má rtuť vystoupat až na příjemných 20 stupňů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy