Praha - Úderem osmé hodiny ranní začaly letošní státní maturity. Začalo se matematikou, odpoledne pak studenti pokračují písemnou zkouškou z angličtiny.
Další testy a písemky čekají 87 500 žáků až do 13. května. Letošní čtvrtý ročník jednotných zkoušek je oproti loňsku bez větších změn. Ubylo administrativy, i tak ale zkoušky vyjdou na 154 milionů korun.
V příštích letech by se měly maturity výrazně proměnit, povinná by tak měla být i matematika, studenti by zkoušky mohli již v roce 2017 dělat na počítači. Jednou verzí maturity by měli procházet studenti gymnázia, jinou verzi by měli skládat žáci střední školy a učni ze středních odborných učilišť by v budoucnu nemuseli maturitu skládat vůbec, nahradila by ji mistrovská zkouška.
Plánuje to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ten v pátek upozornil na to, že z auditu státních maturit vyplynulo, že Česká republika na ně 82 milionů korun vynaložila nehospodárně.
Bez hodinek!
Ministr v pátek zkoušky zahájil na pražském Gymnáziu Jana Nerudy. Po 07:45 rozpečetil ředitel gymnázia Juraj Liška krabici se zadáním testů. Do každé školy v republice došly v minulých dnech z maturitního centra Cermat tyto krabice s přesně spočítaným množstvím testů z jednotlivých předmětů.
Ve třídách mezitím čekali nervózní maturanti. Na stolech mohli mít pouze psací a rýsovací potřeby, matematické, fyzikální a chemické tabulky, kalkulačku bez grafického režimu a pití. Letos navíc maturitní centrum Cermat upozornilo školy na novou nepovolenou pomůcku, hodinky, do nichž lze nahrát tahák.
O matematiku není zájem
Studenti maturují povinně z českého jazyka, u druhého předmětu mají na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Zájem o matematiku každý rok klesá. Zkoušku z jazyka si vybralo 64 procent maturantů, naprostá většina angličtinu. Zadání pátečních testů se má odpoledne objevit na webu Cermatu.
Když jsem viděl ty krabice, co všechno se muselo podstupovat, kdo se musel podepsat, než žáci dostali test, tak si myslím, že je to zbytečně komplikované.
Studenti také v rámci státní maturity mohou nepovinně maturovat z dalších předmětů. Novinkou letošního roku je volitelná těžší zkouška z matematiky, takzvaná Matematika+, kterou zájemci skládali před měsícem.
Kromě státních maturit pořádají střední školy také vlastní zkoušky z odborných předmětů, takzvanou profilovou maturitu.
Maturita pod dohledem
Řádné konání zkoušek zkontroluje na vybraných školách Česká školní inspekce. V minulých letech se totiž na některých školách podvádělo, studenti například odevzdali totožné slohové práce. Inspekce proto bude permanentně přítomna na 39 školách, u kterých se loni podezření na podvádění objevilo, dalších 300 škol prověří namátkově.
Na maturity dohlížejí také jazykovědci z Ústavu pro jazyk český. Ti začali s Cermatem spolupracovat loni poté, co centrum udělalo chybu v testu z češtiny a poté se muselo upravovat hodnocení.
Výsledky písemné části maturit dostanou žáci 16. května, kdy také začínají ústní zkoušky státní maturity. Protokoly o výsledku státní maturity dostanou žáci do 16. června. Letošní novinkou by mělo být zprovoznění takzvaného Výsledkového portálu žáka, kde studenti najdou svoje archy a chyby, kterých se dopustili.
Témata slohu rozhlasem
Chládek v pátek kromě zahájení maturit představil také změny, kterými by měly maturity v dalších letech projít. Již od roku 2017 by měli studenti zkoušku skládat elektronicky, o rok dříve by se také mohla začít témata slohových prací vyhlašovat televizí a rozhlasem. "Bylo to levnější a efektivnější," připomněl ministr rozhlasovou tradici.
Zkoušky by podle něj také měly být méně administrativně náročné. "Když jsem viděl ty krabice, co všechno se muselo podstupovat, kdo se musel podepsat, než žáci dostali test, tak si myslím, že je to zbytečně komplikované," vysvětlil.
Učňům stačí výuční list
Především by se ale podle něj měl změnit systém maturit. Jeden typ zkoušky by tak existoval pro gymnázia, jinou verzi by skládali studenti středních škol a výuční obory by zůstaly zcela bez ní.
"Školu by student zakončil vyučením, po nějaké době, třeba za 3 roky, by nastoupil na mistrovskou zkoušku, která by plně nahradila maturitu," dodal ministr. Dosud absolventi maturitu potřebovali právě k tomu, aby se stali mistrem nebo aby začali podnikat.
Chládek kromě toho také znovu otevřel téma povinné matematiky, o němž se v souvislosti se státními maturitami pravidelně diskutuje. Povinně by tak studenti mohli z matematiky maturovat už v roce 2020, Chládek chce ale předtím změnit celou koncepci výuky, tedy přidat příklady z reálného života a ukázat, že je matematika potřeba "v běžném životě".
Nadále chce také pokračovat ve zlevňování zkoušek. Zatímco dříve stály maturity 200 milionů, letos by za ně měl stát zaplatit 154 milionů. "Stále s tím nejsem spokojen," dodal.