Zabijačka v Českém ráji. Tradice, nebo týrání?

Zabijačka v Českém ráji. Tradice, nebo týrání?
Usmrcení má podle evropských norem proběhnout "humánním způsobem", tzn. takto - nejdříve omráčením jateční pistolí. Ti, pro které je zabijačka letitou tradicí, tvrdí, že nahánění čuníka sekyrou po dvoře bylo mnohem horší. Nemluvě o podmínkách v průmyslových velkochovech.
Horká krev je nejdůležitější součástí zabijačkových specialit - červené tlačenky, jelit, prejtu... Čím čerstvější, tím lepší. Před měsícem  byli v Mošnově na zabijačce obviněni z týrání, když pašík při vykrvování kousal řezníka do boty. Na druhou stranu průzkum CIWF z ledna 2010 o velkochovech prasat v některých zemích EU upozorňuje na mnohá porušení pravidel důstojného zacházení z hospodářskými zvířaty (zkracování ocasů, přeplněné holé kotce bez slámy, nedostatek pohybu, kastrace malých selat zaživa a bez umrtvení, apod.)
Zabití prasete na domácím dvorku po prožití hodnotného života, byť se po léta provádělo sekyrou a na několik pokusů, snad není takovým hříchem. Po usmrcení začne řezník rutinní práci. V době zabijačkové "špičky" dělá třeba 4-5 akcí do týdne.
Prase spařit a oškrábat, odříznout šlachy, oddělit hlavu, no a tak podobně. Před deseti lety padlo na zabijačkách na 700 tisíc prasat, dnes je to cca čtyřikrát méně. Je to moc? Málo? V celé EU je zabito ročně 25 milionů zvířat jen na kožešinu, ve španělské koridě zemře ročně na 10 tisíc býků.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
20. 2. 2010 15:20

O tom, jak humánně porazit prase, se diskutovalo za českého předsednictví i v Radě Evropské unie. Velký ohlas na českém venkově to ale nevzbudilo. Období masopustů a s ním sezóna tradičních vesnických zabijaček právě končí, tak se podívejte, jak dnes vypadá v malé obci na Turnovsku "zabijačka po evropsku".

 

Právě se děje

před 18 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy