Z Ruska ho mrazilo. Teď se hlásí k Putinovi a nechce konvoj

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 3. 2015 17:57
Jiří Vyvadil jako senátor horoval pro NATO jako pojistku proti Rusku. Teď stejně zapáleně šíří putinovskou propagandu a pořádá protesty proti americkému konvoji. Jenže na Facebooku nalétl "trollům".
Jiří Vyvadil.
Jiří Vyvadil. | Foto: DVTV

Praha – Před šestnácti lety pomohl svým hlasem Česku do NATO s argumentem, že z Ruska mrazí. Dnes je exsenátor Jiří Vyvadil oddaným přítelem Putinova Ruska a jedním z nejaktivnějších bojovníků proti průjezdu amerického vojenského konvoje, který se právě vrací z cvičení Severoatlantické aliance v Pobaltí.

Na poslední březnový den plánuje bývalý soudce Nejvyššího správního soudu demonstraci v pražské Bubenči, kde mají být vojáci na den ubytováni. "Tam bychom to chtěli trošičku rozjet, když Američani, tak z druhé strany by tam mohli být třeba kozáci,“ popisuje Vyvadil.

NATO, o kterém bývalý člen sociální demokracie před časem hovořil jako o základní pojistce, je podle něj v tuto chvíli jedna z nejnebezpečnějších organizací na světě. A průjezd spojenců z Aliance označuje za okupaci.

"Můj postoj k NATO se zásadně změnil. Místo toho, aby řeklo, že udělalo na Ukrajině totální hloupost a okamžitě toho nechalo, tak stupňuje agresi a nenávist,“ říká Vyvadil, který je zakladatelem Skupiny přátel Ruska a na sociálních sítích se zapojuje do proruské propagandy.

Přitom právě při hlasování o vstupu do NATO nešetřil tehdejší senátor a pozdější  soudce Nejvyššího soudu na adresu Ruska kritikou. "Když vystupují kolegové z Ruska, Ázerbájdžánu, Arménie, tak ostatní Evropa jim naslouchá a cítí prostě mráz na zádech, protože vzájemně je to úplně jiný svět,“ řekl tehdy Vyvadil senátorům.

Okouzlení Putinem

Jak se z kritika, kterého z Ruska mrazí, stane "amplion" ruské válečné propagandy? Co tak radikálně obrátilo jeho postoj k zemi, se kterou má Česko tak neblahé historické zkušenosti? 

Vyvadil pro to má připravenou odpověď. Tehdy ještě nebyl u moci prezident Vladimir Putin. "To bylo Jelcinovo Rusko, pro mě naprosto nepřijatelné. Byla to rozvrácená země. Jelcin byl opilec, který destruoval všechno, co bylo možné. Dnešní Rusko a Jelcinovo Rusko, to je nebe a dudy,“ vysvětluje Vyvadil.

Na facebookové stránce Neprojdou, kterou Vyvadil spravuje, se fanoušci předhánějí v návrzích, kde kolonu amerických vozidel zablokovat a čím.

"Ty zátarasy, to jsou takové fantasmagorické nápady,“ komentuje to Vyvadil s tím, že by raději uspořádal nějakou "pozitivní akci“. Uvažuje například o koncertu v Plzni, kde chtějí Američané uctít své vojáky, kteří padli při osvobozování města.

Trollové z Žít Brno

Kromě Vyvadilových příznivců se do skupiny "infiltrovali“ také recesisté z hnutí Žít Brno. Těm se o víkendu podařilo narušit diskusi natolik, že část zmatených členů skupinu raději opustila. "Musím říct, že se jim to narušení podařilo. Ale vlastně mi to zlepšilo náladu, je to důkaz, že to děláme dobře a berou nás jako vážné protivníky,“ tvrdí Vyvadil.

Přímo na Facebooku se však příliš pobaveně netvářil - o Jaroslavu Cermanovi, který ho dokonce přesvědčil, aby ho nechal skupinu Neprojdou správcovat, napsal, že je "polofašistický havloid, český Breivik a podobá se Bakalovi."

V soukromé zprávě pak Cermanovi vzkázal, že "je válka a velitelem může být jen jeden. Velitel jsem já".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy