Madona z Veveří dorazila do Brna. Obraz v klimatizované bedně hlídali zakuklenci se samopaly

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2016 14:55
Obraz Madony z Veveří, který byl desítky let součástí expozice Národní galerie, si v pondělí za přísných bezpečnostních opatření odvezli zástupci farnosti ve Veverské Bítýšce. Gotická malba po 13:00 dorazila do Diecézního muzea v Brně. Farnost malbu získala na základě rozhodnutí soudu v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Národní galerie s předáním díla váhala, farnost kvůli tomu dokonce hrozila exekucí. Na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu Národní galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve. Galerie se odvolala k Nejvyššímu soudu.
Převoz obrazu Madony z Veveří doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření.
Převoz obrazu Madony z Veveří doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření. | Foto: ČTK

Praha - Gotická malba Madona z Veveří v pondělí po 13:00 dorazila za přísných bezpečnostních opatření z Prahy do Diecézního muzea v Brně, kde bude od 16. března dlouhodobě vystavená. Dodávka firmy specializované na převoz uměleckých děl odjela od Anežského kláštera po 11:00 s asistencí dvou policejních aut. Nakládání rozměrné klimatizované bedny střežili policisté s kuklami přes obličej a samopaly.

Malbu, která desítky let byla součástí expozice Národní galerie v Praze, farnost získala na základě rozhodnutí soudu v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi.

Národní galerie s předáním díla váhala, farnost kvůli tomu dokonce hrozila exekucí. Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu NG se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.

Národní galerie si chtěla obraz bezplatně zapůjčit, což farnost odmítla. O vydání díla se vedly dlouhé spory. Galerie dokonce podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Spolu s ním také podala návrh na odklad výkonu rozhodnutí.

Dovolání však samo o sobě nemá odkladný účinek, proto musela galerie Madonu z Veveří farnosti předat. Nejvyšší soud už minulý týden dovolání spolu se spisem převzal od soudu prvního stupně, žádné rozhodnutí dosud nevynesl. Průměrná doba rozhodování o dovoláních v civilních věcech činí 190 až 200 dní.

Přestože je obraz v Brně, zatím ho nemůže nikdo vidět. "Po příjezdu se bude v plně zabezpečeném prostoru v uzavřené dvojité přepravní bedně aklimatizovat. Klimatické podmínky v Národní galerii a u nás jsou velmi podobné, proto bude stačit 24 hodin," informoval ředitel muzea Martin Motyčka.

Návštěvníci Madonu z Veveří budou moci vidět od 16. března

Box se otevře v úterý. "Na řadu přijde krátké studium deskové malby odborníky z řad brněnské odborné veřejnosti. Následně bude obraz pod dohledem restaurátorů, akademického malíře Mário Krále a akademické malířky Renaty Bartoňové, instalován do připravené klimatizované bezpečnostní vitríny," popsal Motyčka.

Návštěvníci by mohli gotický deskový obraz vidět od 16. března po dokončení úpravy stálé expozice Vita Christi. Podle Motyčky bude mít muzeum mimořádně otevřeno každý den až do 25. března. "Otevírací doba je od 10:00 do 17:00. Na Velký pátek 25. března bude otevřeno pouze do 14:30. Po Velikonocích budou moct zájemci navštívit stálou expozici od 29. března, přičemž až do konce měsíce dubna bude opět otevřeno každý den včetně víkendů," dodal Motyčka.

Vstupné zůstává stejné jako doposud, a to 60 korun plné a 40 korun snížené. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Rodiny s dětmi mají slevu. Pro sběratele turistických známek je připravená speciální edice turistické známky s vyobrazením Madony z Veveří, která je k dostání pouze na pokladně Diecézního muzea.

Obraz se po osmdesáti letech vrací na místo, kde byl vytvořen

Farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka je rád, že se Madona z Veveří do Brna dostala. "Mám velkou radost z toho, že se obraz Madony z Veveří po osmdesáti letech vrací do regionu, pro který byl vytvořen a kde se téměř šest století nacházel. Pro farnost ve Veverské Bítýšce obraz vždy hodně znamenal," uvedl Hlávka. K prvním návštěvníkům, kteří obraz 16. března uvidí, budou patřit žáci ze Základní školy Veverská Bítýška.

Přeprava podobně vzácných historických děl je náročná. Převážejí se v dřevěných vypolstrovaných bednách s klimatizací. Ty musejí být na místě nejméně 24 hodin před transportem, aby se v nich nastavilo příslušné klima. Také po příjezdu na místo si umělecká díla musejí 24 hodin v transportních bednách zvykat na klima výstavních prostor, poté jsou za přítomnosti restaurátorů a kurýrů vybalena a nainstalována.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy