Z českého trhu zmizí některé léky, varují odborníci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 6. 2011 12:35
Zavedení tendrů na léky, které plánuje reforma, zvýší finanční zatížení pacientů
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Lékaři, lékárníci a pacienti varují, že po zavedení tendrů na nákupy léků, jak to v reformě chce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), zmizí z českého trhu některé důležité léky.

Vítěz tendru má pokrýt jen polovinu trhu, takže na ty ostatní si pacienti připlatí. Zaplatí víc i v případě, že vysoutěžený lék nebude právě pro ně vhodný. Pojišťovny ušetří, protože za léky, které v soutěži neuspějí, zaplatí méně.

"Nechceme se stát rukojmími systému a odpovídající léčbu hradit z vlastní kapsy," řekl viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek.

"Politici by měli jednoznačně říci, že spoluúčast pacientů vzroste," doplnil prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Česko má podle statistik třetí nejnižší ceny léků v Evropě, možnost dalších úspor je tedy podle lékárníků minimální.

Některé léky se k pacientům nemusí vůbec dostat

Lékárníci podporují reformu, jsou ale proti změně, kterou do novely zapracoval bez veřejné diskuse zdravotní výbor.

Pokud bude totiž vysoutěžená cena příliš lukrativní, k českým pacientům se lék nedostane a distributoři ho prodají za víc v cizině, míní Havlíček.

Aukce, které umožní zdravotním pojišťovnám nakupovat léky co nejlevněji, kritizují také farmaceutické firmy. Pro pacienty se prý stanou nedostupnými přípravky, na něž jsou zvyklí, varuje výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Emil Zörner

V Česku se spotřebují ročně léky za zhruba 60 miliard korun, aukce z nich mají ušetřit 0,3 miliardy. Podobný systém je jen ve čtyřech zemích EU - v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Norsku, doplnil předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma.

Co neuhradí pojišťovna, doplatí pacienti

Vítěz tendru získá monopol na plnou úhradu svého přípravku od zdravotní pojišťovny na 18 měsíců, ostatní přípravky dostanou tři čtvrtiny výše úhrady vítěze - zbytek si tedy pacienti doplatí. Vítěz musí pokrýt polovinu trhu a po každé soutěži budou muset lékaři měnit pacientovi lék za nový vítězný, aby nedopláceli.

"Neumím si představit, že bychom po každém kole pacientovi předepisovali jiný lék. Vyvolá to zmatky, může to vést k záměnám nebo dokonce nedostatečné léčbě, což systém zatíží dalšími náklady," shrnul Býma.

Havlíček připomněl, že problémy přinese nový systém i lékárnám. Nebudou držet zásoby léků, protože jakmile by zvítězil v tendru nějaký lék, zásoby předchozího přípravku by se staly neprodejnými. Pacienti tak budou muset chodit do lékárny opakovaně, když lékárna nebude mít lék na skladě, bude ho muset objednat.

 

Právě se děje

Další zprávy