Ne hackeři, ale eror. Část počítačů místo na webu centrální banky skončí na reklamách

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
Aktualizováno 24. 2. 2020 18:20
Českou národní banku potkal v pondělí odpoledne vážný bezpečnostní incident. Oficiální adresa instituce cnb.cz místo na web banky směruje část návštěvníků podle zjištění Aktuálně.cz na reklamní stránky, které vydělávají na klicích na reklamu. Podle mluvčí ČNB nejde o hackerský útok, ale chybu. Banka už ji prý vyřešila. Web ale na části internetu není stále dostupný.
Foto: Kateřina Hovorková

Část lidí, kteří nyní naťukají do adresního řádku prohlížeče adresu cnb.cz, ke svému překvapení neskončí na oficiálním webu České národní banky. Ocitnou se na zcela jiných stránkách, které jim nabízejí reklamy, případně se web vůbec nenačte. Chyba se ale neprojevuje na všech počítačích. Rozdíly mohou být mezi poskytovateli internetového připojení jednotlivých uživatelů i dle geografické lokality. 

Na incident upozornil IT expert firmy Xevos Adam Koudela. Podle něj potíže webu trvají celý den a potíž je v takzvaných DNS serverech, které lidsky srozumitelnou adresu webu překládají na "telefonní číslo", kterému rozumí počítače, takzvanou IP adresu. "Mnoho DNS serverů směřuje na 'překlepovou' doménu http://cnb.cz.net," uvedl Koudela. IP adresa pod danou doménou patří provozovateli Confluence Networks, která sídlí na Britských Panenských ostrovech. 

Problém mají i další domény, které má ČNB registrované - cnb.eu, chranimekorunu.cz nebo sec.cz.

"Je evidentní, že mají problém. Nelze jednoduše říci, zda jde o chybu operátora serverů na straně ČNB, nebo útok. Každopádně ale část uživatelů končí na chybných místech internetu," potvrdil zakladatel projektu Hlídačstátu.cz Michal Bláha.

Mluvčí ČNB problémy o půl šesté večer potvrdila. "Dnes odpoledne byly webové stránky ČNB nedostupné. V současné době již fungují. Podle našich zjištění se nejednalo o hackerský útok, ale o konfigurační problém s doménou na straně poskytovatele webhostingu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Podle IT expertů oslovených Aktuálně.cz nicméně bude trvat dalších několik hodin, než bude web dostupný na celém internetu.

Na své facebookové stránce ČNB původně na upozornění jednoho z uživatelů kolem jedné hodiny odpoledne odvětila, že žádný problém s webem nevidí. Pak ale její administrátoři problém o několik hodin později identifikovali. "Máte pravdu. Situaci už řešíme. Omlouváme se za případné nepříjemnosti," napsala pak kolem půl páté.

 

Právě se děje

Další zprávy