Ne hackeři, ale eror. Část počítačů místo na webu centrální banky skončí na reklamách

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
Aktualizováno 24. 2. 2020 18:20
Českou národní banku potkal v pondělí odpoledne vážný bezpečnostní incident. Oficiální adresa instituce cnb.cz místo na web banky směruje část návštěvníků podle zjištění Aktuálně.cz na reklamní stránky, které vydělávají na klicích na reklamu. Podle mluvčí ČNB nejde o hackerský útok, ale chybu. Banka už ji prý vyřešila. Web ale na části internetu není stále dostupný.
Foto: Kateřina Hovorková

Část lidí, kteří nyní naťukají do adresního řádku prohlížeče adresu cnb.cz, ke svému překvapení neskončí na oficiálním webu České národní banky. Ocitnou se na zcela jiných stránkách, které jim nabízejí reklamy, případně se web vůbec nenačte. Chyba se ale neprojevuje na všech počítačích. Rozdíly mohou být mezi poskytovateli internetového připojení jednotlivých uživatelů i dle geografické lokality. 

Na incident upozornil IT expert firmy Xevos Adam Koudela. Podle něj potíže webu trvají celý den a potíž je v takzvaných DNS serverech, které lidsky srozumitelnou adresu webu překládají na "telefonní číslo", kterému rozumí počítače, takzvanou IP adresu. "Mnoho DNS serverů směřuje na 'překlepovou' doménu http://cnb.cz.net," uvedl Koudela. IP adresa pod danou doménou patří provozovateli Confluence Networks, která sídlí na Britských Panenských ostrovech. 

Problém mají i další domény, které má ČNB registrované - cnb.eu, chranimekorunu.cz nebo sec.cz.

"Je evidentní, že mají problém. Nelze jednoduše říci, zda jde o chybu operátora serverů na straně ČNB, nebo útok. Každopádně ale část uživatelů končí na chybných místech internetu," potvrdil zakladatel projektu Hlídačstátu.cz Michal Bláha.

Mluvčí ČNB problémy o půl šesté večer potvrdila. "Dnes odpoledne byly webové stránky ČNB nedostupné. V současné době již fungují. Podle našich zjištění se nejednalo o hackerský útok, ale o konfigurační problém s doménou na straně poskytovatele webhostingu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Podle IT expertů oslovených Aktuálně.cz nicméně bude trvat dalších několik hodin, než bude web dostupný na celém internetu.

Na své facebookové stránce ČNB původně na upozornění jednoho z uživatelů kolem jedné hodiny odpoledne odvětila, že žádný problém s webem nevidí. Pak ale její administrátoři problém o několik hodin později identifikovali. "Máte pravdu. Situaci už řešíme. Omlouváme se za případné nepříjemnosti," napsala pak kolem půl páté.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy