Ne hackeři, ale eror. Část počítačů místo na webu centrální banky skončí na reklamách

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
Aktualizováno 24. 2. 2020 18:20
Českou národní banku potkal v pondělí odpoledne vážný bezpečnostní incident. Oficiální adresa instituce cnb.cz místo na web banky směruje část návštěvníků podle zjištění Aktuálně.cz na reklamní stránky, které vydělávají na klicích na reklamu. Podle mluvčí ČNB nejde o hackerský útok, ale chybu. Banka už ji prý vyřešila. Web ale na části internetu není stále dostupný.
Foto: Kateřina Hovorková

Část lidí, kteří nyní naťukají do adresního řádku prohlížeče adresu cnb.cz, ke svému překvapení neskončí na oficiálním webu České národní banky. Ocitnou se na zcela jiných stránkách, které jim nabízejí reklamy, případně se web vůbec nenačte. Chyba se ale neprojevuje na všech počítačích. Rozdíly mohou být mezi poskytovateli internetového připojení jednotlivých uživatelů i dle geografické lokality. 

Na incident upozornil IT expert firmy Xevos Adam Koudela. Podle něj potíže webu trvají celý den a potíž je v takzvaných DNS serverech, které lidsky srozumitelnou adresu webu překládají na "telefonní číslo", kterému rozumí počítače, takzvanou IP adresu. "Mnoho DNS serverů směřuje na 'překlepovou' doménu http://cnb.cz.net," uvedl Koudela. IP adresa pod danou doménou patří provozovateli Confluence Networks, která sídlí na Britských Panenských ostrovech. 

Problém mají i další domény, které má ČNB registrované - cnb.eu, chranimekorunu.cz nebo sec.cz.

"Je evidentní, že mají problém. Nelze jednoduše říci, zda jde o chybu operátora serverů na straně ČNB, nebo útok. Každopádně ale část uživatelů končí na chybných místech internetu," potvrdil zakladatel projektu Hlídačstátu.cz Michal Bláha.

Mluvčí ČNB problémy o půl šesté večer potvrdila. "Dnes odpoledne byly webové stránky ČNB nedostupné. V současné době již fungují. Podle našich zjištění se nejednalo o hackerský útok, ale o konfigurační problém s doménou na straně poskytovatele webhostingu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Podle IT expertů oslovených Aktuálně.cz nicméně bude trvat dalších několik hodin, než bude web dostupný na celém internetu.

Na své facebookové stránce ČNB původně na upozornění jednoho z uživatelů kolem jedné hodiny odpoledne odvětila, že žádný problém s webem nevidí. Pak ale její administrátoři problém o několik hodin později identifikovali. "Máte pravdu. Situaci už řešíme. Omlouváme se za případné nepříjemnosti," napsala pak kolem půl páté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy