Výzva žen: Ústava zvýhodňuje muže, přepište ji!

Tomáš Fránek
7. 11. 2007 13:10
Žádost o jinou dikci ústavy míří k ombudsmanovi

Brno - Česká Ústava je napsána výlučně v mužském rodě. Proto by měla být přepsána a měly by v ní být zrovnoprávněny muži a ženy, žádá agentura Gaia.

Agentura pracuje na projektu Quo vadis, femina?, který se mimo jiné snaží docílit, aby Ústava dodržovala jazykovou rovnoprávnost mužů a žen. Svou výzvu agentura poslala kanceláře veřejného ochránce práv Otakara Motejla, o změně by pak ale stejně museli rozhodnout zákonodárci.

Kde jsme? Všude samí muži

"Ústava ČR je absolutně maskulinní dokument, kde jsou funkce popsané výlučné v mužském rodě. Najdeme v ní prezidenta, poslance, senátora, člena, soudce, předsedu, místopředsedu, kandidáta, účastníka, občana náměstka, ministra, generála, velitele, viceprezidenta v různé početní intenzitě," uvedla vedoucí projektu Quo vadis, femina? Marie Haisová.

V Ústavě se tak píše například v článku 23: Poslanec složí slib na první schůzi Poslanecké sněmovny. A v dalším článku se píše, že sněmovna je tvořena dvěma stovkami poslanců ( o poslankyních tam není ani slovo).

Z textu Ústavy také vyplývá, že Česko může mít pouze prezidenta, o prezidentce se nepíše.

Ženy jsou v Ústavě zastoupeny pouze sporadicky, a to v termínech jako osoba, lid nebo člověk, čímž se podle Haisové vlastně vytváří obraz světa.

Změnu musí odsouhlasit politici

"Jazyk reflektuje realitu, je důležité, aby byl genderově korektní," uvedla Haisová.

Agentura argumentuje také tím, že ke změnám slovníků dochází i v dalších evropských zemích.

V Rakousku se například v rámci těchto jazykových reforem prosadit důsledné oslovování "občané a občanky", "poslanci a poslankyně".

Pokud by se ombudsman zasadil o změnu ústavy, stejně by o ní museli rozhodovat zákonodárci. A to ústavním zákonem, pro který musí hlasovat nejméně 120 poslanců.


 

 

Právě se děje

Další zprávy