Co Čechům odhalila poušť. Předměty faraonů, poklady hrobek, skvosty dávného Egypta

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
1. 9. 2020 18:06
Poprvé a možná i naposledy opustily starodávné artefakty rodný Egypt a doputovaly na pražskou výstavu Sluneční králové, která nemá ani ve světovém měřítku obdoby. Národní muzeum ukazuje na 300 předmětů - hlavně z období páté dynastie - z oblasti Abúsíru. Výstava začala v pondělí, končí v únoru. Podívejte se na 15 nejzajímavějších exponátů v přehledu Aktuálně.cz.

"Poprvé v historii spatříme unikátní soubor artefaktů Staré říše, které jsou staré někdy i pět tisíc let. Nikde jinde na světě se obdobná výstava nikdy nekonala," řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Velká výstava věnovaná starodávnému Egyptu byla snem, který generace českých egyptologů nesměle opečovávaly. Teď se jim splnil.

Expozice - jejíž příprava trvala pět let - se dělí na tři části, především však představuje práci českých archeologů v Egyptě, kteří mají světové renomé. Podle Miroslava Bárty, šéfa českých archeologických výzkumů v této severoafrické zemi, expozice primárně odkrývá lidské osudy. "Každý z vystavených artefaktů vypráví jedinečný příběh," řekl.

Oblast Abúsíru totiž podle egyptologů nebyla pouze pohřebištěm, ale také zdrojem informací o tom, jaké poznatky archeologie přináší a které osobnosti se podílely na fungování staroegyptského státu. 

Výstava rovněž ukazuje i historii a oblast Abúsíru v průběhu tří tisíciletí. Snaží se také vylíčit období páté dynastie, představit její panovníky i to, co se po nich v poušti zachovalo.

Sloup z části pyramidového komplexu krále Sahurea je vystaven po delší době, protože byl restaurován.
Sloup z části pyramidového komplexu krále Sahurea je vystaven po delší době, protože byl restaurován. | Foto: Zuzana Zavadilová

Zachoval se tisíce let, poškodila ho až druhá světová válka. Do výstavní síně se vrátil starodávný sloup

Druhý nejtěžší exponát výstavy váží tunu a půl a do Prahy přicestoval z berlínských sbírek. Sloup z části pyramidového komplexu krále Sahurea je vystaven po delší době, protože byl restaurován. Koncem druhé světové války byl totiž při požárech spolu s ostatními artefakty Egyptského muzea v Berlíně poškozen.

Sloup vítá návštěvníky do druhé části výstavy. Doplňuje model znázorňující horní část pyramidového komplexu a zádušního chrámu panovníka Sahurea - čili prvního panovníka, který si v Abúsíru nechal pyramidu postavit. Model zároveň slouží jako vzorová ukázka staveb panovníků druhé poloviny období Staré říše (zhruba 2700 až 2160 př. n. l.).

 

Právě se děje

Další zprávy