"Poprvé v historii spatříme unikátní soubor artefaktů Staré říše, které jsou staré někdy i pět tisíc let. Nikde jinde na světě se obdobná výstava nikdy nekonala," řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Velká výstava věnovaná starodávnému Egyptu byla snem, který generace českých egyptologů nesměle opečovávaly. Teď se jim splnil.
Expozice - jejíž příprava trvala pět let - se dělí na tři části, především však představuje práci českých archeologů v Egyptě, kteří mají světové renomé. Podle Miroslava Bárty, šéfa českých archeologických výzkumů v této severoafrické zemi, expozice primárně odkrývá lidské osudy. "Každý z vystavených artefaktů vypráví jedinečný příběh," řekl.
Oblast Abúsíru totiž podle egyptologů nebyla pouze pohřebištěm, ale také zdrojem informací o tom, jaké poznatky archeologie přináší a které osobnosti se podílely na fungování staroegyptského státu.
Výstava rovněž ukazuje i historii a oblast Abúsíru v průběhu tří tisíciletí. Snaží se také vylíčit období páté dynastie, představit její panovníky i to, co se po nich v poušti zachovalo.