Co Čechům odhalila poušť. Předměty faraonů, poklady hrobek, skvosty dávného Egypta

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
1. 9. 2020 18:06
Poprvé a možná i naposledy opustily starodávné artefakty rodný Egypt a doputovaly na pražskou výstavu Sluneční králové, která nemá ani ve světovém měřítku obdoby. Národní muzeum ukazuje na 300 předmětů - hlavně z období páté dynastie - z oblasti Abúsíru. Výstava začala v pondělí, končí v únoru. Podívejte se na 15 nejzajímavějších exponátů v přehledu Aktuálně.cz.

"Poprvé v historii spatříme unikátní soubor artefaktů Staré říše, které jsou staré někdy i pět tisíc let. Nikde jinde na světě se obdobná výstava nikdy nekonala," řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Velká výstava věnovaná starodávnému Egyptu byla snem, který generace českých egyptologů nesměle opečovávaly. Teď se jim splnil.

Expozice - jejíž příprava trvala pět let - se dělí na tři části, především však představuje práci českých archeologů v Egyptě, kteří mají světové renomé. Podle Miroslava Bárty, šéfa českých archeologických výzkumů v této severoafrické zemi, expozice primárně odkrývá lidské osudy. "Každý z vystavených artefaktů vypráví jedinečný příběh," řekl.

Oblast Abúsíru totiž podle egyptologů nebyla pouze pohřebištěm, ale také zdrojem informací o tom, jaké poznatky archeologie přináší a které osobnosti se podílely na fungování staroegyptského státu. 

Výstava rovněž ukazuje i historii a oblast Abúsíru v průběhu tří tisíciletí. Snaží se také vylíčit období páté dynastie, představit její panovníky i to, co se po nich v poušti zachovalo.

Vápencovou obětní mísu doplňuje postava klečícího egyptského místokrále v Núbii.
Vápencovou obětní mísu doplňuje postava klečícího egyptského místokrále v Núbii. | Foto: Zuzana Zavadilová

K pohřbu patřil náboženský kult. Uctívaná byla bohyně Sachmet

To, že Abúsír nebyl pouze místem pohřbů, ale i náboženských kultů, dokazuje i vápencová obětní mísa v třetí části výstavy. Doplňuje ji postava klečícího egyptského místokrále v Núbii a zároveň současníka krále Tutanchamona, za jehož vlády byla vytvořena.

"Muzejníci se nedívají jenom na krásu objektů, ale i jejich váhu a křehkost," uvedl Onderka, podle něhož se bohyně Sachmet, jíž je mísa věnována, stala předmětem lidového kultu. Ten postupně nabíral na důležitosti. Proto je také vyobrazená na reliéfech zádušního chrámu krále Sahura.

 

Právě se děje

Další zprávy