Vysoké školy šetří, přijmou o 12 procent méně uchazečů

ČTK ČTK
19. 4. 2012 17:27
Teoreticky mohou školy nabrat studentů, kolik chtějí, ministerstvo jim to ale nezaplatí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vysoké školy by měly v příštím akademickém roce přijmout o 11 procent méně bakalářů a o 12 procent méně studentů navazujícího magisterského studia.

Řekl to předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer s tím, že tak to navrhuje ministerstvo školství.

Školy, jejichž absolventi se potýkají s nezaměstnaností, by pak prý měly přijmout ještě méně studentů. Teoreticky mohou školy nabrat studentů, kolik chtějí, ministerstvo jim to ale nezaplatí. Stát tak chce bojovat s masovým nárůstem vysokoškoláků.

"Já s tím problém nemám. Za prvé skutečně klesá počet osob, které by mohly aspirovat na studium na vysoké škole. Za druhé, pokud by neklesl počet financovaných studentů, tak klesne normativ, to znamená klesnou průměrné výdaje na jednoho studenta," uvedl Fischer.

Vadí mu ale, že ministerstvo představilo školám tento návrh až nyní, kdy už do přijímacích zkoušek nezbývá moc času, a školy tak o návrhu nemohou diskutovat.

Ke snížení by stejně došlo

V tomto akademickém roce se zapsalo do bakalářského studia přes 86 000 lidí, asi tři čtvrtiny populačního ročníku. Přitom podle plánu ministerstva by měly do roku 2015 jít studovat do bakalářského programu jen dvě třetiny ročníku.

Ještě větší pokles čeká v příštích letech magistry. Nyní na dvouleté navazující programy odchází studovat 37 000 lidí, asi 76 procent čerstvých absolventů bakalářského studia.

 

"Z těch, kteří absolvují bakalářské studium, jenom polovina má postoupit do navazujícího magisterského studia," vysvětlil Fischer plány ministerstva.

Úřad tak chce bojovat proti obrovskému počtu lidí mířících na vysoké školy. Ke snížení celkového počtu nově zapsaných studentů by přitom beztak došlo, protože už teď se na středních školách projevuje demografický úbytek dětí.

Zvýší se zájem o soukromé VŠ

Ministerstvo chce ale tímto krokem zároveň šetřit, méně studentů totiž znamená méně výdajů. Podle střednědobého výhledu by měl školám klesnout příští rok rozpočet o 14 procent, ze současných 18,8 miliardy na 16,1 miliardy.

Důsledkem menšího počtu přijímaných studentů na veřejné vysoké školy by podle Fischera byl nárůst uchazečů o soukromé VŠ.

Podívejte se, jak studenti demonstrovali proti školnému:

 

Ty by prý volili hlavně zájemci o navazující magisterské studium, na této formě studia se totiž propad počtu přijímaných projeví výrazněji.

"Z mého pohledu je to špatně," nechal se slyšet Fischer, podle nějž by měly soukromé školy nabízet hlavně bakalářské programy.

V současnosti je v Česku více než 300 000 studentů vysokých škol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy