Vysoké ceny, zmrazené platy. Praha už Čechy netáhne

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
13. 12. 2010 17:05
Nových "přistěhovalých" je v Praze o dvě třetiny méně než loni
Foto: Jan Langer

Praha - Vysoké životní náklady - ale také platy, které už dávno přestaly růst takovým tempem jako v devadesátých letech. Přežívající mýtus "zazobaných Pražáků" už zpochybnili sociologové a nyní i čerstvá data Českého statistického úřadu. Lidí se do Prahy stěhuje méně a z Prahy naopak více.

Za první tři čtvrtletí letošního roku do Prahy přišlo přes 25 tisíc lidí, naopak pryč z metropole zamířilo více než 22 tisíc lidí. Přírůstek tak jen slabě překročil tři tisíce. Za stejné období loňského roku to přitom bylo více než jedenáct tisíc lidí.

Aktuálně.cz už dříve informovalo o studii nazvané V Praze je blaze?, kde experti ze Sociologického ústavu Akademie věd  Tomáš Kostelecký a Martina Mikeszová mimopražskému zbytku republiky krom jiného oznamují: 1. rozdíly v příjmech mezi Prahou a regiony už od roku 2000 nerostou, 2. naopak ceny pražských bytů, nájmů a některých služeb narostly tak, že jsou pro Pražana relativně dražší než pro jiného Čecha.

V roce 2007 stál v Praze průměrný metr čtvereční staršího panelákového bytu téměř 43 tisíc korun, v Jihlavě jednadvacet tisíc. Rozdíl v ceně je tak sto procent, zatímco rozdíl v příjmech mezi Prahou a Jihlavou je jenom čtyřicet procent.

Za menším přílivem lidí do hlavního města může stát i ekonomická krize, která stěhování omezila po celé republice.

Češi se méně stěhovali

"Stěhování obecně pokleslo o jednu třetinu," říká analytička Českého statistického úřadu Michaela Němečková. Upozorňuje ale. že stále významné pohyby jsou z Prahy směrem do přilehlých částí Středočeského kraje.

Pro srovnání: v okrese Praha-východ přibylo za letošek 3478 lidí. Praha-východ tak porazila celé hlavní město, kde se počet obyvatel díky stěhování zvýšil přesně o 3094. Téměř o 2800 se zvedl i počet obyvatel Prahy - západ.

Středočechů letos díky stěhování přibylo jedenáct tisíc. Znamená to dvoutisícový pokles oproti loňsku, což není zdaleka tak markantní pád jako v případě Prahy.

Sociologové ve zmíněné studii srovnávali, co si může koupit za svoji výplatu průměrný Pražan a průměrný obyvatel Jihlavska. Pražské ceny byly vyšší, až na dvě výjimky - vajíčka, a vodné a stočné. Jihlavsko si studie vybrala, protože se tamější ceny blíží regionálnímu průměru.

Kromě ceny bytů je pro Pražany relativně dražší i nájemné. Pražan zaplatil za pronájem metru bytu 136 korun, obyvatel Jihlavska 75. Pražská cena je o 81 procent vyšší než jihlavská.

Naopak relativně levněji Pražané nakoupí všechny potraviny. Ceny cukru, hovězího masa, chleba, mléka nebo másla se prakticky neliší - to v praxi znamená, že tyto potraviny jsou pro lidi z hlavního města reálně o 40 procent levnější.

"Relativně nejdražší jsou v Praze služby (kadeřník, parkovné, vstupenka do kina) a bydlení (pořizovací cena bytu, regulované i tržní nájemné)," shrnují Tomáš Kostelecký a Martina Mikeszová.

 

Drahé služby a bydlení

Dříve vysoké pražské ceny kompenzovala průmerná výše tamních platů, které rostly rychleji než v regionech. To už ale neplatí.

"V novém tisíciletí se rozevírání mzdových nůžek zastavilo," upozorňuje studie.

Od roku 2002 do roku 2007 se rozdíl v platech mezi Prahou a regiony fakticky nezměnil. Pražané průměrně vydělávali stále asi o 39 procent víc než lidé na českém, moravském a slezském "venkově".

Právě zmíněné služby a bydlení jsou ale v Praze o více než 39 procent dražší, než v průměru zbytku republiky.

"Trochu zjednodušeně lze říct, že co průměrná pražská domácnost ušetří na jídle a službách spojených s bydlením, může vydat na pořízení bydlení, nájemné nebo na splátky půjček na bydlení," říkají Kostelecký a Mikeszová.

Zlatá Praha slábla ï přes to, že v posledních 20 letech zažívala ekonomicky dobré období.

"To ovšem nemusí trvat věčně. Případné ekonomické problémy a následné potíže na trhu práce v Praze mohou místní obyvatele připravit o zaměstnání a tím i o vyšší pražské příjmy, ale nezbaví je vyšších pražských nákladů," varují sociologové.

I v Praze tak roste skupina chudých, do které podle tabulek nepatří jen nezaměstnaní, ale i důchodci nebo nekvalifikovaní zaměstnanci a dělníci.

 

Právě se děje

Další zprávy