Výročí Charty 77. Zn: Hledáme signatáře

ves, čtk
2. 3. 2007 12:06
Praha - Přesně před třiceti lety vzniklo hnutí okolo Charty 77. Organizátoři plánovaného setkání chartistů volají: Všichni signatáři, jste zváni!

Akce se bude konat v pražském kostele svaté Anny 13. března odpoledne.

Organizátoři zvou i příbuzné signatářů, přátele a lidi, kteří chartisty v dobách komunistického režimu podporovali. Charta ale nikdy nebyla organizací, nemá tedy aktuální adresy všech, kteří se k ní během let přihlásili. "Jen ať přijdou i bez pozvánky, vůbec není podmínkou vstupu," říká organizátor setkání Jiří Fiedor.

Charta 77

  • Text Charty 77 vznikl v dobách tuhé normalizace na konci roku 1976. Cílem signatářů bylo upozorňovat na porušování lidských a občanských práv v tehdejším Československu
  • Neformální hnutí se začalo utvářet při soudním procesu s mladými hudebníky kolem kapely The Plastic People of the Universe.
  • Mezi Vánocemi a Novým rokem své podpisy pod text Charty 77 připojilo 242 signatářů.
  • Do ledna 1990 se k Chartě přihlásilo přes 1800 signatářů, 25 z nich svůj podpis veřejně odvolalo.
  • Text vyšel v předních světových denících, pozornost mu věnovaly západní tiskové agentury a rozhlasové stanice. V československých oficiálních médiích před listopadem 1989 nikdy publikován nebyl.
  • roti chartistům režim rozpoutal rozsáhlou propagandistickou kampaň. Jejím vrcholem byla takzvaná anticharta, kterou přijali umělci na slavnostním shromáždění v Národním divadle. Kromě toho režim disidenty zatýkal a zavíral nebo je nutil k vystěhování z republiky.
  • Charta 77 ukončila oficiálně činnost v roce 1992.

Má starost, aby se o "srazu" dozvěděli všichni, a nikdo se necítil dotčen, že nebyl oficiálně pozván. "Snažili jsme se vypátrat co nejvíce adres, podle telefoního seznamu jsme ověřovali, jestli ješte platí," říká Fiedor. "Na všechny ale kontakty nejsou a týká se to hlavně venkova. V Praze si to lidé řeknou," dodává.

"Bohužel nemáme Hlas Ameriky, Vídeň nebo jiné štvavé vysílačky," směje se další organizátorka Dana Němcová a vzpomíná tak na doby, kdy se informace ze zahraničních rozhlasových stanic - k nelibosti tehdejších úřadů - spolehlivě šířily po celé republice.

Na den výročí Patočkova úmrtí

Datum akce není vybrané náhodou. Třináctého března totiž uplyne 30 let od smrti filozofa Jana Patočky, který byl spolu s Václavem Havlem a Jiřím Hájkem prvním mluvčím Charty.

Setkání zahájí bývalý prezident Václav Havel, kterého revoluční události v roce 1989 vynesly z disentu do čela státu.

Diskutovat o poselství Charty v dnešní době budou také Radim Palouš, Václav Malý, Jaroslav Šabata či Alexandr Vondra.

Václav Havel celé setkání
Václav Havel celé setkání | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Účastníci si budou moci prohlédnout výstavu samizdatových a exilových dokumentů, protokoly domovních prohlídek i soudní rozsudky, které dokládají pronásledování "samozvanců a ztroskotanců" komunistickou mocí.

Hnutí okolo Charty 77 se začalo utvářet při soudním procesu s mladými hudebníky kolem kapely The Plastic People of the Universe. Právě tato skupina společně s kapelou DG 307 a písničkáři Jaroslavem Hutkou a Vlastou Třešňákem obstarají hudební produkci na nadcházejícím setkání chartistů a jejich přátel v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy