Výměna občanek: Do konce roku zmizí staré typy

Michal Pavec
29. 6. 2008 9:30
Lidé mají na podání žádosti čas do konce listopadu
Občanský průkaz vzor 94. Tento typ průkazů by měl do konce roku 2008 úplně zmizet
Občanský průkaz vzor 94. Tento typ průkazů by měl do konce roku 2008 úplně zmizet | Foto: Archiv Ministerstva vnitra

Praha - Výměna starých typů občanských průkazů vstupuje do poslední fáze. Do konce letošního roku musejí zmizet všechny doklady totožnosti bez strojově čitelných údajů.

Úřady tyto průkazy vydávaly naposledy 31. prosince roku 2003. Jejich držitelé si musejí dát dobrý pozor - pokud si o novou občanku nezažádají do konce letošního listopadu, může je čekat pokuta až ve výši deseti tisíc korun.

Lidé by se neměli spoléhat na datum konce platnosti, které mají vytištěné na občanském průkazu - to může být značně zavádějící.

Rozhoduje datum vydání

"V tomto případě rozhoduje datum vydání, ne datum platnosti," varuje ministerstvo vnitra před možnými nepříjemnostmi.

Jak si vyměnit občanku?
Autor fotografie: Archiv Ministerstva vnitra

Jak si vyměnit občanku?

  • O novou občanku musejí lidé zažádat nejdéle měsíc před vypršením platnosti starého průkazu. Lhůta pro její vydání je totiž 30 dnů
  • Pokud si občan nestihne podat žádost včas, může dostat pokutu až 10 tisíc korun
  • Žádosti se podávají u obecních úřadů s rozšířenou působností, popřípadě u matričních úřadů
  • Na úřadě musí občan předložit vyplněnou žádost o průkaz, rodný list, doklad o státním občanství, případně doklady, které ověřují údaj, který si chce občan nechat do průkazu vepsat a jednu fotografii

Do konce roku 2008 stejně tak končí i občanské průkazy s vyznačenou platností "bez omezení".

Výjimku mají senioři, kteří se narodili před rokem 1936 - jich se výměna občanek netýká. Vzhledem ke svému věku už se nemusí trápit s formuláři ani úřady.

Lidé, kteří mají nový typ občanky, se už podle údajů ministerstva mohou spolehnout na datum uvedené na průkazu.

"Nepotřebuji občanku"

Mezi lidmi je pak velmi rozšířený mýtus, že občanku vlastně ani nepotřebují a k prokazování totožnosti či odbytí silniční kontroly jim stačí pouze cestovní pas.

V jednotlivých případech sice postačuje i tento doklad, ale občan se tím nezbavuje povinnosti mít platný občanský průkaz.

Podle zákona o občanských průkazech je totiž tento doklad "povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky". Pokud ho nemá, dopouští se přestupku a vystavuje se riziku pokuty.

Cestování s občankou

Nová "zelená" občanka také slouží jako platný průkaz totožnosti v zemích Evropské unie - s původním typem dokladu po Unii cestovat nešlo.

Po vstupu do Evropské unie v roce 2004 také Češi získali možnost zapsat si potomky do občanských průkazů. Na tuto variantu není možné příliš spoléhat a rodiče by raději měli využít znovu zavedené možnosti zapsat si děti do vlastního pasu.

"Do občanského průkazu rodičů se namísto data narození a pohlaví dítěte zapisuje jeho rodné číslo, které však jako vnitrostátní identifikační údaj může být nesrozumitelné pro cizí orgány s výjimkou Slovenska," uvedl už dříve Milan Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy