Třebíč, Dolný Kubín - Záměna dětí v třebíčské nemocnici, kterou nyní odhalili rodiče po deseti měsících, není unikátním případem. Podobná událost se stala loni v Dolnom Kubíně na Slovensku.
Manžel si po příjezdu manželky z tamější nemocnice náhodou všiml, že dítě je označené jiným číslem než v nemocnici. Lékaři rodiče ujistili, že něco takového je vyloučené. Ani druzí rodiče netušili, že jimi vychovávané dítě není jejich. Následné genetické testy však potvrdily, že novorozence zdravotníci vyměnili.
Zatímco české rodiny zjistily záměnu až po deseti měsících, slovenské rodiny odhalily případ podstatně dřív - po několika dnech od porodu.
To je podle psycholožky Lenky Šulové, která se specializuje na vývoj v časném věku, zásadní rozdíl. "První měsíce jsou pro vývoj člověka velmi důležité, zejména pro vztah s matkou. Vzniká specifické pouto," říká. Podle psycholožky však krátká, několikadenní výměna nemá na vývoj dítěte zásadní vliv.
Nemocnice dostala 100 tisíc pokuty
Případ následně prošetřil slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí a uložil nemocnici pokutu 100 tisíc slovenských korun, i když nemocnici hrozila za hrubé selhání lidského faktoru pokuta až do výše 5 milionů korun.
V Česku takový úřad neexistuje. Ministerstvo zdravotnictví sice plánuje zřízení podobného úřadu, ten se však bude zabývat hlavně fungováním zdravotních pojišťoven.
Nedodržením předpisů v třebíčské nemocnici se bude zabývat zřizovatel, tedy krajský úřad.
Podle slovenského Úřadu děti nejspíše zdravotníci vyměnili při koupání, kdy se snímá identifikační kroužek. Ošetřovatelky pak nezkontrolovaly, zda souhlasí identifikační znaky matky a dítěte. "Vedení nemocnice po doručení závěru policejního vyšetřování vyvodí finanční postih vůči personálu, který to mohl zavinit," řekl ředitel dolnokubínské nemocnice Miloslav Ostrihoň.
Trestní čin se nestal
Policie, která záměnu novorozenců vyšetřovala po trestně-právní stránce, případ uzavřela bez trestů. "Policie nezjistila při vyšetřování úmyslné zavinění ze strany zdravotnického personálu. Zjistili jsme, že se to stalo chybou při evidenci dětí," řekl tehdejší ředitel Okresní policie v Dolnom Kubíně Ľubomír Lehotský.
Policista označil za nesmyslné i dohady veřejnosti, že na této výměně měli zájem rodiče dětí, aby od nemocnice dostali odškodnění.
Podobný vývoj je pravděpodobný i v českém případu. "Pokud tomu zaměstnanci nebude prokázán záměr, nejspíš ani on nebude trestně odpovědný, protože dítěti nebylo ublíženo," říká právník Jan Mach.
Čeští rodiče jednoho z dětí požadují odškodnění ve výši 10 milionů korun. Na Slovensku nemocnice nakonec odškodnění nevyplatila. "Omluvili jsme se a rodinám jsme dali symbolické dárky," říká ředitel nemocnice v Dolnom Kubíně Miloslav Ostrihoň. "Provedli jsme i opatření, aby se něco podobného neopakovalo. Dětem dáváme na ruku nesnímatelné náramky, dříve jsme je při koupání sundávali," řekl ředitel.