Vyjednavačka: Radar bude přínosem i bez raket v Polsku

Kateřina Eliášová
14. 7. 2008 10:50
Základna v Česku posílí stávající obranné systémy
Foto: repro Aktuálně.cz

Praha - Radar, který má vyrůst ve vojenském újezdu v Brdech, bude přínosem i bez protiraket. Aktuálně.cz to v rozhovoru potvrdila členka vyjednávacího "radarového" týmu Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Smlouvu o umístění radarové základny podepsali minulý týden ministři zahraničí USA a Česka Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg.

Čtěte více: Speciál týdne: Vše o podpisu radarové smlouvy

Radar má pomoci zejména s ochranou proti balistickým střelám. Bez potřebných protiraket to ale nebude možné. Přesto může mít jeho umístění v Česku i jiný účel.

A.cz: Může náš radar fungovat i bez raket umístěných v Polsku?

Ten radar bez protiraket fungovat může. Byť k jinému účelu, než proti balistickým raketám, tedy proti raketám kratšího doletu. Na druhou stranu, jak jsme se dozvěděli při různých diskuzích v NATO, ten radar bude kompatibilní s komunikačními systémy aliance a umožní existujícím systémům NATO vidět mnohem dále, jednoduše řešeno. Jde o rakety v Holandsku, Řecku nebo v Německu. Patrioty mají u sebe takové malé radary, čili tu střelu, která letí, zaregistrují někdy v poslední fázi a pak ji taky sestřelují. Totéž bude platit pro ty nově připravované systémy THAAD, které budou v Evropě.

Na amerických křižnících AEGIS jsou zase protirakety proti jinému typu střel, ne proti balistickým. Ty, když jsou teď rozmístěny v Baltském nebo Středozemním moři, tak Českou republiku nechrání. Ale pokud tady bude ten radar, tak se tím zvětší dosah a budou moct Českou republiku chránit.

Foto: Ludvík Hradilek
Vojáci se ohradili proti výhrůžkám Ruska kvůli radaru
Íránský test je důkaz, že radar potřebujeme, říká Gates
Jak tvrdé bylo vyjednávání o radaru? Zjevně nijak moc

A.cz: Myslíte si, že se Poláci nakonec s Američany na protiraketách dohodnou?

Já se domnívám, že se Polsko se Spojenými státy nakonec dohodne. Pořád si myslím, že je pravděpodobnější, že ty rakety budou v Polsku spíš, než že by byly někde jinde.

Veronika Kuchyňová Šmigolová: Radar bude přínosem i bez raket v Polsku
Veronika Kuchyňová Šmigolová: Radar bude přínosem i bez raket v Polsku | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: A jiná varianta než Polsko?

Pokud by v Polsku protirakety nebyly, tak jednou z alternativ, o které se mluví, je Litva. Ta má o umístění protiraket na svém území zájem. Druhá alternativa je umístění protiraket na lodích. Ta litevská varianta by byla z časového hlediska asi schůdnější, protože to by byly stejné protirakety, které se chystaly do Polska. Ty na těch křižnících nejsou ještě plně vyvinuté a odzkoušené. Nicméně, plán americké strany je ty protirakety na lodě stejně vyvinout. Jsou potom mobilní a mohou se podle potřeby přesouvat do jiných částí světa. I když jsou dražší, tak pak dlouhodobě je to výhodnější.

Čtěte více:
Rakety můžeme do dvou týdnů podepsat, řekl Tusk
Medveděv: Přemýšlíme o odvetě za radar v Česku

A.cz: Rusko dělá dost potíží s umístěním radaru v Česku, nebudou protirakety v Litvě větší oříšek?

To určitě. Prezident Medveděv mluvil s prezidentem Bushem o protiraketách v Litvě na schůzce G8. Medveděv říkal, že Litva nepřichází v úvahu. Prezident Bush na to odpověděl, že nejsou různé druhy spojenců, že všichni američtí spojenci mají stejnou hodnotu, a že pokud by se dohodli s Litvou, tak je to stejně dobrá možnost pro Američany jako Polsko.

A.cz: Proč se ta jednání v Polsku "zasekla"? Jako vyjednavačka jste byla s Poláky v kontaktu...

Byli jsme s Poláky v kontaktu, nechci říct v koordinaci, protože jsme k tomu měli každý jiný přístup. Ale mluvili jsme s nimi hodně často. Oni k tomu přistupují trochu jinak. Tu smlouvu mají v zásadě vyjednanou, nicméně oni vidí to umístění interceptorů (protiraket) jako příležitost, jak získat podporu pro modernizaci svojí armády.

 

Právě se děje

Další zprávy