Výhody studentům? Ne, řekli poslanci

Simona Holecová
23. 11. 2005 17:32
Praha - Hlasy levicových poslanců dnes sněmovna zamítla novelu zákona, která měla umožnit studentům-brigádníkům lépe si vydělat.

Je to trochu paradox. Před měsícem poslanci souhlasili, aby stát vyplácel vysokoškolákům ze sociálně slabých rodin stipendia. Pokud návrh schválí senát a podepíše prezident, měli by si ti nejchudší rozdělit každoročně až tři sta milionů korun ze státního rozpočtu.

Podorobnosti o stipendiích čtěte ZDE

Titíž poslanci, kteří hlasovali pro státní podporu nemajetným, však dnes odmítli návrh, aby si studenti mohli sami dobře vydělávat - brigádně či na částečné úvazky.

Poslanec a stínový ministr školství ODS Walter Bartoš.
Poslanec a stínový ministr školství ODS Walter Bartoš. | Foto: Archiv PSP

Zamítli předlohu opoziční ODS, která opravovala loňský zákon o zaměstnanosti. Ten podle personálních agentur výrazně zhoršil podmínky pro zaměstnávání studentů.

Nenechají je vydělat si

"Čísla hovoří jasně: na vysoké školy se v Česku dostává jen nepatrný zlomek dětí ze sociálně slabých rodin. Rodiče je nepodporují, protože se bojí, že by neutáhli živit je i během studií," říká stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS). "Protože podpora státu těchto studentů je minimální, chtěl jsem je nechat alespoň vydělat. Považuji za skandální, že jim to kolegové nechtějí umožnit."

Na vysokých školách dnes z celkového počtu 270 tisíc vysokoškoláků studuje pouze 13 tisíc z nemajetných rodin. Tedy z rodin, jejichž příjmy nepřesáhnou 1,1násobek životního minima.

Bráníme je před zaměstnavateli

Zákon o zaměstnanosti z roku 2004 postavil studenty na roveň stálých zaměstnanců. Firmy, které vysokoškolákům nabídnou práci - byť by šlo o krátkou brigádu - s nimi musí uzavřít dlouhodobé smlouvy. A odvádět za ně státu sociální a zdravotní pojištění. To za ně platí zároveň i daná vysoká škola.

Zákon pak také říká, že pokud si student vydělá více než pět tisíc korun měsíčně, zdaňuje se částka ve vyšším pásmu.

Návrh, jehož spoluautorem je Bartoš, chtěl zrušit povinnost zaměstnavatelů platit za studenty sociální a zdravotní pojištění. A rovněž chtěl výdělek - až do 23 tisíc korun měsíčně - danit nejnižší možnou sazbou.

Poslanci ČSSD i KSČM návrh odmítli. Jednak proto, že jiný systém zdanění by podle nich nebyl výhodný. Studenti by nemohli uplatnit odčitatelné položky, protože srážková daň by byla považována za konečnou. A jednak proto, že stávají systém považují za vhodnější: Lépe podle nich chrání brigádníky před zneužíváním.#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy