Výhody studentům? Ne, řekli poslanci

Simona Holecová
23. 11. 2005 17:32
Praha - Hlasy levicových poslanců dnes sněmovna zamítla novelu zákona, která měla umožnit studentům-brigádníkům lépe si vydělat.

Je to trochu paradox. Před měsícem poslanci souhlasili, aby stát vyplácel vysokoškolákům ze sociálně slabých rodin stipendia. Pokud návrh schválí senát a podepíše prezident, měli by si ti nejchudší rozdělit každoročně až tři sta milionů korun ze státního rozpočtu.

Podorobnosti o stipendiích čtěte ZDE

Titíž poslanci, kteří hlasovali pro státní podporu nemajetným, však dnes odmítli návrh, aby si studenti mohli sami dobře vydělávat - brigádně či na částečné úvazky.

Poslanec a stínový ministr školství ODS Walter Bartoš.
Poslanec a stínový ministr školství ODS Walter Bartoš. | Foto: Archiv PSP

Zamítli předlohu opoziční ODS, která opravovala loňský zákon o zaměstnanosti. Ten podle personálních agentur výrazně zhoršil podmínky pro zaměstnávání studentů.

Nenechají je vydělat si

"Čísla hovoří jasně: na vysoké školy se v Česku dostává jen nepatrný zlomek dětí ze sociálně slabých rodin. Rodiče je nepodporují, protože se bojí, že by neutáhli živit je i během studií," říká stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS). "Protože podpora státu těchto studentů je minimální, chtěl jsem je nechat alespoň vydělat. Považuji za skandální, že jim to kolegové nechtějí umožnit."

Na vysokých školách dnes z celkového počtu 270 tisíc vysokoškoláků studuje pouze 13 tisíc z nemajetných rodin. Tedy z rodin, jejichž příjmy nepřesáhnou 1,1násobek životního minima.

Bráníme je před zaměstnavateli

Zákon o zaměstnanosti z roku 2004 postavil studenty na roveň stálých zaměstnanců. Firmy, které vysokoškolákům nabídnou práci - byť by šlo o krátkou brigádu - s nimi musí uzavřít dlouhodobé smlouvy. A odvádět za ně státu sociální a zdravotní pojištění. To za ně platí zároveň i daná vysoká škola.

Zákon pak také říká, že pokud si student vydělá více než pět tisíc korun měsíčně, zdaňuje se částka ve vyšším pásmu.

Návrh, jehož spoluautorem je Bartoš, chtěl zrušit povinnost zaměstnavatelů platit za studenty sociální a zdravotní pojištění. A rovněž chtěl výdělek - až do 23 tisíc korun měsíčně - danit nejnižší možnou sazbou.

Poslanci ČSSD i KSČM návrh odmítli. Jednak proto, že jiný systém zdanění by podle nich nebyl výhodný. Studenti by nemohli uplatnit odčitatelné položky, protože srážková daň by byla považována za konečnou. A jednak proto, že stávají systém považují za vhodnější: Lépe podle nich chrání brigádníky před zneužíváním.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy