Poslanci chtějí stipendia pro chudé studenty

Simona Holecová
26. 10. 2005 21:06
Praha - Sociálně slabí studenti mají mít nárok na vůbec první systematickou podporu státu při studiích.

Poslanci schválili novelu vysokoškolského zákona, která počítá s přidělováním sociálních stipendií od začátku příštího roku.

Stipendia mají po dobu deseti měsíců v roce tedy během akademického roku pobírat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. Jsou to rodiny, které již nyní dostávají přídavek na dítě ve zvýšené hodnotě 800 korun.

"Z přehledů ministerstva práce v tuto chvíli víme, že letos by na stipendia dosáhlo přes dvanáct a půl tisíce studentů," řekl Aktuálně ředitel odboru vysokých škol Josef Beneš.

Výši stipendií má určovat vláda. "Bude se pohybovat v rozmezí dvoj- až trojnásobku přídavku," říká školská expertka KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "To znamená, že student může získávat navíc například šestnáct set korun měsíčně."

Tyto peníze určené na stipendium by student měl získat sám prostřednictvím vysoké školy, které peníze přidělí stát. Tradiční "přídavek" oněch osm set korun pak bude chodit i nadále rodičům.

Ministerstvo školství má na dotace chudým vysokoškolákům předběžně slíbeno 300 miliónů korun ze státního rozpočtu.
Experti, kteří se zabývají nerovnostmi v přístupu ke vzdělání, však částku považují za nízkou stipendia by měla zasáhnout mnohem širší část populace. Argumentují, že na vysokých školách studuje 270 tisíc mladých lidí a takto nastavená stipendia pomůžou jen zlomku z nich (tedy 13 tisícům).

"Z porovnání těchto dvou čísel je zjevné, že z nejchudších vrstev se děti na vysoké školy prakticky nedostávají. Proto považuji návrh za podhodnocený, vlastně je to podfuk," míní sociolog Petr Matějů. "Velké problémy mají i rodiny, které dosáhnou na 1,8násobek životního minima. Pokud mají dvě děti na vysoké škole, jen těžko to utáhnou. Na ty se ale zapomíná."

Návrhem se bude zabývat Senát, aby začal platit, musí jej rovněž podepsat prezident.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy