Praha - Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), se kterým se Merkelová sešla v Kramářově vile, není správné rozdělovat Evropskou unii na Visegrádskou čtyřku a ostatní státy.
Babiš začal o Visegrádské skupině hovořit v okamžiku, kdy spolu s Merkelovou komentovali spojenectví některých států uvnitř Evropské unie.
"Nelíbí se mi, že se opakuje, že V4 je někde mimo," uvedl Babiš. Zdůraznil, že Česko má zájem na tom, aby Evropa fungovala a nebyla rozdělená. "Myslím si, že rozdělování na V4 a zbytek není správné a není to podle mého názoru ani pravda," uvedl Babiš na úplném konci tiskové konference, kde s kancléřkou odpověděl na čtyři otázky novinářů.
Merkelová hovořila o tom, že už nyní máme vícerychlostní Evropu. Třeba Česko ještě nemá euro, zatímco Slovensko již měnu EU přijalo, poznamenala. "Nemůžeme vždy čekat na to, až se všechny členské státy zapojí. Ale důležité je, aby spolupráce byla otevřená ve všech oblastech. Nesmí existovat uzavřená skupina, která by řekla, že se ti ostatní nesmí účastnit. To považuji za důležité," uvedla kancléřka.
Český premiér i německá kancléřka opakovaně vyzdvihovali vztahy mezi Českem a Německem a význam Evropské unie. "Máme společné problémy. Hrozí nám - doufejme, že ne - obchodní válka se Spojenými státy," pokračoval premiér s tím, že sankce proti Rusku jsou správné.
Český předseda kabinetu chce, aby se propojení států na kontinentu ještě více prohlubovalo. "Evropa by měla řešit hlavně schengen. Měli bychom co nejdříve vzít Chorvatsko a Bulharsko do schengenu," dodal Babiš.
Merkelová mluvila i o "strašných událostech" v historii
Markelová přijela do Česka ku příležitosti stého výročí založení republiky. Při té příležitosti připomněla německou minulost, která v roce 1938 rozdělila tehdejší Československa.
"30. října chci poslat také srdečný pozdrav občanům Slovenské republiky. Po té strašné události a historii, která vznikla z toho, že nacionálně socialistický režim v roce 1938 rozdělil Československo, dnes můžeme být velmi šťastní, že žijeme ve vzájemném přátelství a spolupráci," uvedla kancléřka.
S Babišem na setkání hovořili o vzájemné spolupráci v oblasti hospodářství, vědy a výzkumu či digitalizace.
Tématem tiskové konference byla i vražda saúdskoarabského novináře. "Případ novináře Chášukdžího je nestvůrnost a včera (ve čtvrtek) jsem to také sdělila v telefonickém rozhovoru saúdskému králi," řekla Merkelová. Německo podle ní čeká na úplné objasnění případu a také jeho pozadí. Do té doby nebude do blízkovýchodní země dovážet žádné zbraně, připomněla kancléřka nedělní rozhodnutí své vlády.
"V Evropské unii budeme přirozeně mluvit o tom, jak si představujeme další společný postup," dodala. Očekává také, že Saúdská Arábie začne řešit humanitární katastrofu, kterou vyvolal konflikt v Jemenu.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes dopoledne řekl, že Praha bude na radě ministrů zahraničí prosazovat razantní postoj EU k události. Jako možná opatření uvedl zákaz vstupu na území EU pro některé lidi nebo zmrazení jejich majetků.
Na setkání s novináři hovořila i o migraci. S Babišem se shodují v tom, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení problému migrace do Evropy. Podle nich je třeba africké země hospodářsky podporovat, aby tamní lidé měli perspektivu a neodcházeli.