Brno - Potomci polského šlechtického rodu Stadických, který do druhé světové války vlastnil známý zámek a rozsáhlé pozemky ve Vranově nad Dyjí, prohráli spor o vrácení majetku.
Nejvyšší soud zamítl dovolání, ve kterém devatenáct potomků rodu napadlo verdikty soudů ve Znojmě a v Brně.
Tyto soudy odmítly potvrdit, že Adam Zbyněk Leo hrabě Stadnický byl v den své smrti vlastníkem nemovitostí ve Vranově nad Dyjí.
Fakta
První zabavovali Němci
- Stadničtí přišli o majetek na Vranovsku před druhou světovou válkou, majetek jim zkonfiskovali Němci.
- V roce 1938, kdy se Vranov stává součástí Hitlerovy Říše, byl totiž zámek spolu s velkostatkem majiteli Adamu Stadnickému zkonfiskován a prodán německému baronovi Gebhardu von der Wense - Mörse.
- Po druhé světové válce majetek získal stát.
- Stadničtí nejsou jediným rodem, který chce zpět majetek svých předků. Břeclavský soud bude rozhodovat o nároku princezny Mercedes Dietrichsteinové na zámek v Mikulově.
- Princezna požaduje také výraznou dominantu Mikulova - Kozí hrádek na vápencové skále nedaleko amfiteátru na kopci Turold.
- Vrácení majetku se v roce 2001 dočkala rodina Floriánova u Nových Zámků Nesovice.
- Boskovický hrad a pět tisíc hektarů pozemků spravuje opět rod Mensdorff-Pouilly.
- Před pěti lety hrabě Alexander Kálnoky získal zámek v Letovicích. Ten majetek prodal.
Porušujete dohody
Úterní verdikt znamená, že majetek patří státu a potomci šlechtického rodu (dnes žijí v Polsku, Belgii, Francii nebo Jihoafrické republice) na něj nemají nárok.
Nejvyšší soud neuznal argumenty potomků, že majetek vlastní stát nelegálně. "Nelze přiznat restitučním předpisům účinky legalizace držby veškerého majetku, kterého se stát protiprávně (v rozporu se svými vlastními předpisy) zmocnil," uvedli potomci rodu ve svém dovolání.
Argumentovali i tím, že tehdejší Československo mělo s Polskem uzavřenou dohodu o vypořádání nevyřízených majetkových otázek a že stát porušil dohodu o ochraně investic uzavřenou jak s Polskem, tak Francií nebo Belgií, kde potomci žijí. Neúspěšně.
"Dovolání se jako nepřípustné odmítá," rozhodl senát Nejvyššího soud pod vedením soudce Josefa Rakovského.
"Poskytnutím ochrany tvrzenému vlastnickému právu, které zaniklo před téměř šedesáti lety, by byla narušena právní jistota osob, které v průběhu této doby věci nabyly od státu nebo od předchozího vlastníka," uvedl soud v rozhodnutí.
Majetek, který požadovali, nyní spravují Národní památkový ústav a také Správa Národního parku Podyjí.