Hlasy mezi marmeládou a růží z papíru. Kalousek sháněl voliče na trzích a pouti, u prodejců uspěl

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
23. 9. 2017 23:45
V sobotu ráno hraje malebné náměstí ve středočeských Říčanech podzimními barvami. U stánků farmářského tržiště se prolínají oranžové tóny dýní se zemitou rudou čerstvě načesaných jablek, doplněné o teplé žluté odstíny třapatek a fialových jiřinek. V až kýčovité podzimní maloměstské idyle se ale nenápadně odehrává předvolební boj. Mezi návštěvníky trhů se totiž prochází i volební tým TOP 09 v čele s dominující vysokou postavou lídra krajské kandidátky Miroslava Kalouska.
Miroslav Kalousek cílí na růži z papíru na posvícení v Českém Brodě
Miroslav Kalousek cílí na růži z papíru na posvícení v Českém Brodě | Foto: Michaela Danelová

Říčany, Český Brod - "Stihl jsem si u toho i nakoupit," naklápí Miroslav Kalousek nezbytnou proprietu farmářského nakupování, proutěný košík. Uvnitř má několik skleniček marmelád, kelímek s nakládanými rybičkami a ovčí sýr zformovaný do podoby beránka. "Bude. Počkám až do dne, kdy mu vyprší expirace," odpovídá na dotaz, jestli mu nebude líto sýrový symbol Syna Božího nakrájet a sníst.

I když se politická agitace mezi sousedskou atmosféru dopoledních trhů na první pohled nehodí, pro politické strany je to ideální prostředí. Lidé mají dobrou náladu, vychutnávají si koláče, kávu, nakupují ingredience na sobotní oběd a někteří i přes brzkou hodinu neodolají burčáku.

"Díky a ať se vám daří," loučí se s šéfem TOP 09 prodavač koření. Kalousek a necelá desítka jeho suity se v nacpaných uličkách mezi stánky pohybují celkem nenápadně. Slečny s pečlivě upraveným make-upem rozdávají letáčky, reflexní pásky a bonbony, Kalousek se co chvíli zastaví a napřáhne k někomu pravici.

"Ne děkuju, já volit nechodím," odmítá nabízený letáček z jeho rukou postarší pán. "No ale tím vlastně volíte všechny. A když třeba nemáte rád mě, tak když nepůjdete volit, tak mi vlastně kus svého hlasu dáte taky," snaží se ho Kalousek přesvědčit o důležitosti volební účasti.

Spíše než u samotných kupujících jsou ale k politické diskuzi ochotní zdejší prodejci. TOP 09 jim nabízí zrušení povětšinou kritizované elektrické evidence tržeb, na které trhovci slyší.

"Třetí a čtvrtá vlna EET, co s nimi?", ptá se vysoký padesátník, který v Říčanech nabízí proutěné zboží. Říká, že se o politiku zajímá, sleduje politické debaty, čte noviny a na jeho fundovaných dotazech na Miroslava Kalouska je to znát.

"A co vztah k EU? ODS tvrdí, že bychom neměli být závislí na Bruselu," zasvěceně rozvádí svůj dotaz. S odpovědí o důležitosti našeho členství je spokojený. "Přesvědčil mě," tvrdí.

To že politik využívá oblíbené nepolitické akce ke shánění voličů mu nevadí. "Naopak si myslím, že je dobře, že si o těch věcech s ním můžu promluvit osobně," dodává.

Když už se někdo s Kalouskem dává sám od sebe do řeči, jsou to většinou muži, kteří se navíc o politiku zajímají. V diskuzi s mladým tatínkem Kalousek odkazuje na Gaussovu křivku, která popisuje hustotu pravděpodobnosti náhodného jevu ve společnosti. Mladý muž zasvěceně přikyvuje a kontruje citátem Winstona Churchilla. Politologickou disputaci ale po chvilce utne poskakující synek, který nutně potřebuje na záchod.

Miroslav Kalousek patří spolu s Andrejem Babišem mezi nejkontroverznější tváře současné tuzemské politiky. Společnost rozděluje na ty, kteří ho mají rádi, a ty, pro které představuje ztělesnění politického zla. První podzimní den měl lídr TOP 09 štěstí spíše na ty první.

"Pane Bože! Co jsem komu udělal! Kalousek!", dává sice své nesympatie nahlas najevo asi osmdesátiletý pán a místo potřesení rukou se prodírá davem pryč. Za celé dopoledne je ale jediný. Případní odpůrci Miroslava Kalouska buď nenakupují na farmářských trzích, nebo svůj nesouhlas nemají potřebu otevřeně ventilovat. Nikdo další tak už Kalouskovi v Říčanech vynadat nepřišel.

Klíč k až podezřele vlídnému přijetí se ukrývá ve výsledcích posledních parlamentních voleb. TOP 09 přímo v Říčanech volila celá čtvrtina všech občanů, strana tu získala jednoznačné vítězství a jako v jednom z nemnoha měst tu porazila hnutí ANO Kalouskova úhlavního politického soupeře Andreje Babiše.

Politik jako pouťová atrakce
I Husovo náměstí v Českém Brodu hýřilo první podzimní den pestrostí. Místo poetických barev podzimních plodů tu ale oči přecházely z kýčovitých neonů pouťových atrakcí. Zdejší posvícení bylo další zastávkou kampaně.

Blíží se ale doba oběda a lidí je tu tak oproti Říčanům minimum. Pozornost Miroslava Kalouska a stranických hostesek se tak upřela k obsluze zdejších řetízkáčů, centrifug a stánků s pamlsky.  "Konečně se bude dělat něco pro podnikatele, nikdo nás už nebude nazývat zloději, darmožrouty," hlásí se, pro někoho možná překvapivě, mezi voličky TOP 09 paní obsluhující autodrom.

Jestliže v Říčanech se o politice vedly jen nedlouhé, několikaminutové rozhovory, v Českém Brodu je ochota občanů řešit mezi cukrovou vatou a střelnicí politiku ještě menší. Kampaň se tu tak po pár desítkách minut omezí na prosté rozdávání letáčků a potřásání rukama.

Během hodiny a půl, které tu Miroslav Kalousek pobyl, musel stranickou politiku obhajovat jen jedinkrát.

"Podle mě málo zdůrazňujete důležitost našeho členství Evropské unii," vyčítá TOP 09 gymnaziální učitel, který se jinak označuje za dlouholetého voliče strany. "Děláme, co můžeme. Ale vemte si tu propagandu, co tlačí proti," brání se Kalousek. "Jak a kde to máme říkat víc?" Asi čtyřicetiletého učitele biologie a chemie ale taková odpověď neuspokojila. "Předpokládal jsem, že budete tvrdší," loučí se a od Kalouska si odnáší vizitku jeho poradce. Prý se má ozvat, kdyby ho napadlo, jak na to.

Příslib pár desítek voličských hlasů stál bývalého ministra financí Kalouska v Čekém Brodu několik set korun. Utratil je za perníková srdce, vystřelené papírové růže nebo projížďku na autodromu. Plyšovou krávu, kterou mu provozovatelka stánku přidělila jako výhru poté, co zatáhl za jeden z chumlu nabízených provázků, chtěl Miroslav Kalousek věnovat.

"Nééé", ucukne zděšeně asi čtyřletá holčička a přitulí se tatínkovi k noze. Plyšovou krávu si tak domů odnáší až druhá oslovená budoucí volička. A jako bonus jí maminka do rodinného alba udělala se slavným dárcem společnou fotku.

Video: Podívejte se na vystoupení Dominika Feriho, kandidáta TOP 09, v živém diskusním pořadu DVTV Forum:

Hostem pondělního DVTV Forum byl radní města Teplice a politik TOP 09 Dominik Feri. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy