Hlasy mezi marmeládou a růží z papíru. Kalousek sháněl voliče na trzích a pouti, u prodejců uspěl

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
23. 9. 2017 23:45
V sobotu ráno hraje malebné náměstí ve středočeských Říčanech podzimními barvami. U stánků farmářského tržiště se prolínají oranžové tóny dýní se zemitou rudou čerstvě načesaných jablek, doplněné o teplé žluté odstíny třapatek a fialových jiřinek. V až kýčovité podzimní maloměstské idyle se ale nenápadně odehrává předvolební boj. Mezi návštěvníky trhů se totiž prochází i volební tým TOP 09 v čele s dominující vysokou postavou lídra krajské kandidátky Miroslava Kalouska.
Miroslav Kalousek cílí na růži z papíru na posvícení v Českém Brodě
Miroslav Kalousek cílí na růži z papíru na posvícení v Českém Brodě | Foto: Michaela Danelová

Říčany, Český Brod - "Stihl jsem si u toho i nakoupit," naklápí Miroslav Kalousek nezbytnou proprietu farmářského nakupování, proutěný košík. Uvnitř má několik skleniček marmelád, kelímek s nakládanými rybičkami a ovčí sýr zformovaný do podoby beránka. "Bude. Počkám až do dne, kdy mu vyprší expirace," odpovídá na dotaz, jestli mu nebude líto sýrový symbol Syna Božího nakrájet a sníst.

I když se politická agitace mezi sousedskou atmosféru dopoledních trhů na první pohled nehodí, pro politické strany je to ideální prostředí. Lidé mají dobrou náladu, vychutnávají si koláče, kávu, nakupují ingredience na sobotní oběd a někteří i přes brzkou hodinu neodolají burčáku.

"Díky a ať se vám daří," loučí se s šéfem TOP 09 prodavač koření. Kalousek a necelá desítka jeho suity se v nacpaných uličkách mezi stánky pohybují celkem nenápadně. Slečny s pečlivě upraveným make-upem rozdávají letáčky, reflexní pásky a bonbony, Kalousek se co chvíli zastaví a napřáhne k někomu pravici.

"Ne děkuju, já volit nechodím," odmítá nabízený letáček z jeho rukou postarší pán. "No ale tím vlastně volíte všechny. A když třeba nemáte rád mě, tak když nepůjdete volit, tak mi vlastně kus svého hlasu dáte taky," snaží se ho Kalousek přesvědčit o důležitosti volební účasti.

Spíše než u samotných kupujících jsou ale k politické diskuzi ochotní zdejší prodejci. TOP 09 jim nabízí zrušení povětšinou kritizované elektrické evidence tržeb, na které trhovci slyší.

"Třetí a čtvrtá vlna EET, co s nimi?", ptá se vysoký padesátník, který v Říčanech nabízí proutěné zboží. Říká, že se o politiku zajímá, sleduje politické debaty, čte noviny a na jeho fundovaných dotazech na Miroslava Kalouska je to znát.

"A co vztah k EU? ODS tvrdí, že bychom neměli být závislí na Bruselu," zasvěceně rozvádí svůj dotaz. S odpovědí o důležitosti našeho členství je spokojený. "Přesvědčil mě," tvrdí.

To že politik využívá oblíbené nepolitické akce ke shánění voličů mu nevadí. "Naopak si myslím, že je dobře, že si o těch věcech s ním můžu promluvit osobně," dodává.

Když už se někdo s Kalouskem dává sám od sebe do řeči, jsou to většinou muži, kteří se navíc o politiku zajímají. V diskuzi s mladým tatínkem Kalousek odkazuje na Gaussovu křivku, která popisuje hustotu pravděpodobnosti náhodného jevu ve společnosti. Mladý muž zasvěceně přikyvuje a kontruje citátem Winstona Churchilla. Politologickou disputaci ale po chvilce utne poskakující synek, který nutně potřebuje na záchod.

Miroslav Kalousek patří spolu s Andrejem Babišem mezi nejkontroverznější tváře současné tuzemské politiky. Společnost rozděluje na ty, kteří ho mají rádi, a ty, pro které představuje ztělesnění politického zla. První podzimní den měl lídr TOP 09 štěstí spíše na ty první.

"Pane Bože! Co jsem komu udělal! Kalousek!", dává sice své nesympatie nahlas najevo asi osmdesátiletý pán a místo potřesení rukou se prodírá davem pryč. Za celé dopoledne je ale jediný. Případní odpůrci Miroslava Kalouska buď nenakupují na farmářských trzích, nebo svůj nesouhlas nemají potřebu otevřeně ventilovat. Nikdo další tak už Kalouskovi v Říčanech vynadat nepřišel.

Klíč k až podezřele vlídnému přijetí se ukrývá ve výsledcích posledních parlamentních voleb. TOP 09 přímo v Říčanech volila celá čtvrtina všech občanů, strana tu získala jednoznačné vítězství a jako v jednom z nemnoha měst tu porazila hnutí ANO Kalouskova úhlavního politického soupeře Andreje Babiše.

Politik jako pouťová atrakce
I Husovo náměstí v Českém Brodu hýřilo první podzimní den pestrostí. Místo poetických barev podzimních plodů tu ale oči přecházely z kýčovitých neonů pouťových atrakcí. Zdejší posvícení bylo další zastávkou kampaně.

Blíží se ale doba oběda a lidí je tu tak oproti Říčanům minimum. Pozornost Miroslava Kalouska a stranických hostesek se tak upřela k obsluze zdejších řetízkáčů, centrifug a stánků s pamlsky.  "Konečně se bude dělat něco pro podnikatele, nikdo nás už nebude nazývat zloději, darmožrouty," hlásí se, pro někoho možná překvapivě, mezi voličky TOP 09 paní obsluhující autodrom.

Jestliže v Říčanech se o politice vedly jen nedlouhé, několikaminutové rozhovory, v Českém Brodu je ochota občanů řešit mezi cukrovou vatou a střelnicí politiku ještě menší. Kampaň se tu tak po pár desítkách minut omezí na prosté rozdávání letáčků a potřásání rukama.

Během hodiny a půl, které tu Miroslav Kalousek pobyl, musel stranickou politiku obhajovat jen jedinkrát.

"Podle mě málo zdůrazňujete důležitost našeho členství Evropské unii," vyčítá TOP 09 gymnaziální učitel, který se jinak označuje za dlouholetého voliče strany. "Děláme, co můžeme. Ale vemte si tu propagandu, co tlačí proti," brání se Kalousek. "Jak a kde to máme říkat víc?" Asi čtyřicetiletého učitele biologie a chemie ale taková odpověď neuspokojila. "Předpokládal jsem, že budete tvrdší," loučí se a od Kalouska si odnáší vizitku jeho poradce. Prý se má ozvat, kdyby ho napadlo, jak na to.

Příslib pár desítek voličských hlasů stál bývalého ministra financí Kalouska v Čekém Brodu několik set korun. Utratil je za perníková srdce, vystřelené papírové růže nebo projížďku na autodromu. Plyšovou krávu, kterou mu provozovatelka stánku přidělila jako výhru poté, co zatáhl za jeden z chumlu nabízených provázků, chtěl Miroslav Kalousek věnovat.

"Nééé", ucukne zděšeně asi čtyřletá holčička a přitulí se tatínkovi k noze. Plyšovou krávu si tak domů odnáší až druhá oslovená budoucí volička. A jako bonus jí maminka do rodinného alba udělala se slavným dárcem společnou fotku.

Video: Podívejte se na vystoupení Dominika Feriho, kandidáta TOP 09, v živém diskusním pořadu DVTV Forum:

Hostem pondělního DVTV Forum byl radní města Teplice a politik TOP 09 Dominik Feri. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy