Vláda zavede elektronické pokladny i účtenkovou loterii

ČTK ČTK
13. 2. 2014 18:19
Spuštění účtenkové loterie je v plánu po zavedení nového způsobu evidence tržeb v roce 2016.
Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Nová česká vláda prosadí elektronickou evidenci tržeb podnikatelů a plánuje zavést účtenkovou loterii. Po schůzce se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem to v Bratislavě řekl premiér Bohuslav Sobotka, který se během návštěvy Slovenska zajímal o opatření, která jednobarevný kabinet premiéra Roberta Fica používá proti daňovým únikům.

Později premiér uvedl, že spuštění účtenkové loterie přichází v úvahu po zavedení nového způsobu evidence tržeb, který je naplánován na rok 2016.

"Součástí programu nové koalice v České republice je elektronická registrace tržeb a velmi rádi bychom ji doplnili také účtenkovou loterií, která formou hry vtahuje spotřebitele do laické pomoci státu při kontrole účtenek a při boji s daňovými úniky," řekl Sobotka.

Premiér doplnil, že v příštím roce by se měla uskutečnit technologická příprava na zavedení nového způsobu evidence tržeb. "Přepokládám, že pokud vše půjde dobře, tak od roku 2016 by systém elektronické evidence mohl fungovat. V nějaké fázi, až to bude technologické možné, by se k němu mohla přidat účtenková loterie. Ten náběh by v optimistické variantě mohl být během roku 2016," řekl Sobotka.

Centrální úložiště na ministerstvu financí

Stát podle něj počítá s tím, že transakce ze všech pokladních terminálů by se zapisovaly do centrálního úložiště dat na ministerstvu financí; to by byl modernější systém než na Slovensku, kde jsou údaje o tržbách ukládány pouze do paměti každé registrační pokladny.

Slovenské úřady se od nástupu současné vlády zaměřily hlavně na potírání úniků na dani z přidané hodnoty (DPH), která má největší podíl na daňových příjmech státu. Omezení podvodů s DPH si úřady slibují od zavedení křížové kontroly faktur nebo od účtenkové loterie, která má pomocí finančních a věcných cen motivovat Slováky, aby při placení za nákup zboží a služeb vyžadovali od prodejců pokladní doklad. Slovensko také zpřísnilo podmínky používání elektronických registračních pokladen, ve kterých podnikatelé až na výjimky musejí už léta evidovat tržbu.

"Ty argumenty, které jsem slyšel, mě utvrdily v tom, že česká vláda tímto směrem bude postupovat," řekl Sobotka k zavedení registračních pokladen a účtenkové loterie v České republice. "Byl jsem ministr financí, kterému se podařilo prosadit zákon o registračních pokladnách v roce 2005. Bohužel má politická strana nevyhrála volby a nová vláda registrační pokladny zrušila. Myslím si, že to byla chyba," dodal Sobotka.

Pokud by byla opatření proti daňovým únikům efektivní, Sobotka připustil, že by koncem volebního období mohla klesnout snížená sazba DPH. Ta v současnosti činí 15 procent. Zároveň chce koalice prosadit nižší DPH na léky, knihy, dětské pleny a výživu.

Premiér také řekl, že jeho vláda se hodlá inspirovat Slovenskem i ohledně zřízení specializované jednotky složené z členů policie a daňové správy, která se v zemi pod Tatrami zaměřuje na odhalování nejzávažnějších případů daňové kriminality.

Slovenský ministr financí Kažimír stejně jako po nedávné schůzce se svým českým kolegou Andrejem Babišem prohlásil, že někteří daňoví podvodníci se ze Slovenska přesouvají do České republiky.

"S tímto problémem se Česká republika bude muset vypořádat. Je to výsledek i systematického tlaku z naší strany. Některé z firem se stěhují například do České republiky, protože jsou na Slovensku vyšetřovány kvůli daňovým únikům," poznamenal Kažimír. Opatření proti daňovým podvodníkům podle něj pomáhají zvyšovat příjmy státu.

 

Právě se děje

Další zprávy