"Je to tam šílené." Ministr chce ve vládě řešit nelegální těžbu vltavínů na jihu Čech

ČTK ČTK
23. 8. 2023 12:48
Nelegální těžba vltavínů je problém, který budou řešit členové vlády. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se nejedná o jednoduchou záležitost. S nelegální těžbou vltavínů se potýkají jižní Čechy, v některých místech je i zakázaný vstup do lesa kvůli nebezpečně narušené půdě vlivem kopání.
Následky ilegální těžby vltavínů za obcí Jankov na Budějovicku.
Následky ilegální těžby vltavínů za obcí Jankov na Budějovicku. | Foto: Profimedia

"Obecně, já jsem tu lokalitu navštívil, doporučuji se tam zajet podívat všem, je to šílené. Je to šílené, jakým způsobem jsou rozkopané zemědělská půda, lesy, vzrostlé borovice, třímetrové díry. Prostě nelegální těžba vltavínů je obrovský problém," řekl Hladík.

Problém nelegální těžby vltavínů bude ministr řešit s dalšími kolegy z vlády. Cena vltavínů je podle něj vyšší než cena zlata a až 60 procent světového trhu vltavínů pochází z nelegální těžby.

Do některých lesů u Nesměně poblíž Trhových Svinů na Českobudějovicku je zakázaný vstup, protože kvůli kopání těchto drahých kamenů je tam nebezpečně narušená půda. Vltavíny je možné nalézt i v okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Často jsou až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, ničí i cizí pozemky. Pokud kopou v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů.

Vltavíny se u Ločenic na Českobudějovicku těží i průmyslově, firma MAWE CK chtěla rozšířit těžbu o 30 hektarů. Proti záměru byli místní obyvatelé, vedení obce i ekologické organizace. Rozšíření těžby zatím nebude možné, firma musí doplnit dokumentaci k získání stanoviska Posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

"Já musím zdůraznit, že stanovisko EIA je čistě odborná záležitost, do které ministr ani žádná politická reprezentace nezasahuje," řekl Hladík. Odborníci ministerstva životního prostředí podle něj ve stanovisku uvedli, že firma musí doplnit řadu věcí.

Podle závěru zjišťovacího řízení ministerstva životního prostředí musí firma doplnit informace o vlivu na vodu, zemědělskou půdu, les i krajinu. Celkem se musí firma vyrovnat s devíti připomínkami, ministerstvo životního prostředí tak dalo za pravdu odpůrcům těžby. Proti záměru rozšířit těžbu o 30 hektarů vznikla petice, výhrady má i Česká inspekce životního prostředí. Požaduje, aby investor vypracoval studii, která mimo jiné posoudí vliv na krajinný ráz.

 

Právě se děje

Další zprávy