Vláda schválila vznik Rady pro stárnutí

Vendula Křížová, ČTK
22. 3. 2006 12:05
Praha - Ministři souhlasí se vznikem poradního orgánu vlády, který má společnost připravit na stárnutí. Počet lidí v důchodovém věku se totiž nejen v Česku neustále zvyšuje.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

DÁLE ČTĚTE

  • Stále více Čechů se dožívá 100 let

Počet lidí starších 65 let se v České republice má do roku 2050 bezmála zdvojnásobit. Počet lidí, kterým je více než 85 let, se zvýší ještě výrazněji. Dnes jich v Česku žije okolo 100 tisíc, v roce 2050 jich bude již půl milionu. S podobnými statistikami se potýkají i ostatní evropské země.

Stát se chce vznikem nové rady pro seniory a stárnutí společnosti na tento fakt lépe připravit.

Radit budou úředníci i odborníci

V čele tohoto poradního orgánu bude ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Rada zahájí činnost nejpozději koncem dubna a má mít 27 členů.

"Dvanáct z nich bude zastupovat orgány a instituce veřejné správy, zbývajících 15 pak organizace, jejichž činnost je zaměřena právě na problematiku seniorů a stárnutí populace," uvedla mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková.

Náklady na činnost rady budou asi 50 000 korun ročně. Ze svého rozpočtu je uvolní Škromachovo ministerstvo.

Kabinet si od rady slibuje systémový přístup k problematice stárnutí a sladění spolupráce ministerstev, organizací i jednotlivců. Její členové by mohli vládě, jejíž funkční období vyprší za pár měsíců, radit v otázkách zlepšení zaměstnanosti, bydlení či vzdělávání seniorů.

Starších lidí je stále víc

Do důchodového věku se v současnosti dostávají silné poválečné ročníky. Lidský život se navíc prodlužuje. Nyní tvoří lidé nad 65 let zhruba 15 procent obyvatel republiky. Podle statistických propočtů by jich v roce 2030 měla být bezmála čtvrtina a v roce 2050 pak již zhruba třetina, tedy asi tři miliony. V té době by v Česku mělo žít přibližně půl milionu lidí nad 85 let.

Podle odborníků by společnost neměla stárnutí brát jako hrozbu, ale měla by se ho snažit co nejlépe využít jako obrovský potenciál pro sociální a ekonomický rozvoj společnosti.

Program stárnutí se plnit nedaří

Vláda už v roce 2002 přijala Národní program přípravy na stárnutí, který zahrnuje opatření až do roku 2007. Ta se týkají mimo jiné zaměstnávání starších lidí, jejich finančního zabezpečení, zdravého životního stylu, společenských aktivit, ale také vzdělávání a bydlení.

Mnohé záměry se ale zatím státu a krajům plnit nedaří.

Uplatnění pracovníků vyššího věku se příliš nezlepšuje. Firmy nechtějí mnohdy lidi nad 50 let přijímat, považují je za nepružné a nepřizpůsobivé.

Stárnutí se zatím příliš nepřizpůsobuje ani nabídka zdravotnických a sociálních služeb. Česká společnost seniory stále obvykle podceňuje a přistupuje k nim s řadou předsudků.

 

Právě se děje

Další zprávy