Vláda schválila vyslání 25 vojáků a techniky do Maďarska, budou hlídat hranice

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2015 16:50
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v pondělí oznámil vyslání asi 25 vojáků a ženijní techniky do Maďarska. Vojáci budou mít za úkol ohlídat schengenské hranice a v Maďarsku mají působit přibližně od 15. října do 15. prosince. Česko zvažuje vyslání i dalších armádních a policejních sil, se zástupci visegrádské čtyřky o tom bude jednat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ministr zároveň zdůraznil, že Česko trvá na svém odmítavém postoji ke kvótám.
Maďarští vojáci poblíž Röszke
Maďarští vojáci poblíž Röszke | Foto: Reuters

Praha - Vláda v pondělí schválila vyslání asi 25 vojáků a ženijní techniky na pomoc Maďarsku při hlídání schengenské hranice. V zemi budou dva měsíce, řekl na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Ministři odsouhlasili i mandát pro čtvrteční jednání evropských ministrů vnitra o řešení migrační krize v Lucemburku. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl novinářům, že bude dál odmítat vznik trvalého přerozdělovacího mechanismu v EU pro uprchlíky.

Čeští vojáci by měli podle Stropnického v Maďarsku působit asi od 15. října do 15. prosince. Do země armáda vyšle podle ministerstva obrany pět těžkých nákladních automobilů pro přepravu materiálu s posádkou, vrtací soupravu s obsluhou pro stavbu sloupů hraničního plotu a deset polních kuchyní, každá z nich může připravit jídlo pro 60 lidí. Vojenští kuchaři do Maďarska nepojedou.

Vyslání zaplatí ministerstvo obrany. "Je to první fáze, uvidíme, co bude dál. Já budu ve čtvrtek jednat v Bruselu s novým ministrem obrany Maďarska. Je tam možný i určitý další vývoj," naznačil Stropnický.

Česko chce podle Chovance Maďarsku pomoct více než stovkou vojáků a policistů. O podrobnostech hodlá ministr vnitra jednat s kolegy z visegrádské skupiny (V4).

Podle mandátu, který Chovancovi dnes schválila vláda, by ministr také měl na čtvrtečním jednání hájit vznik společného evropského seznamu bezpečných zemí a reformu vízové politiky. Tématem jednání bude podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) akční plán Evropské unie k návratové politice. "Jsme připraveni tento akční plán na jednání ministrů podpořit, protože to je důležitý krok k tomu, aby se vůbec podařilo řešit současnou migrační krizi," řekl předseda vlády.

Odmítání kvót trvá

Chovanec zdůraznil, že před čtvrtečním jednáním se česká pozice nemění. "Říkáme stále to samé již několik měsíců," komentoval obsah mandátu ministr Chovanec. Česká vláda podle něj znovu odmítne vznik stálého mechanismu pro rozdělování imigrantů a podpoří opatření na ostrahu hranic a registračních středisek.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není důvod, aby Evropská komise "zbrkle" relokační mechanismus prosazovala ve chvíli, kdy ještě nebylo možné posoudit dopad předchozích rozhodnutí o povinných kvótách.

Chovanec doplnil, že proti trvalému mechanismu se staví více zemí, než tomu bylo u jednorázového rozdělení uprchlíků podle kvót, o němž unijní ministři vnitra rozhodli před dvěma týdny. "V minulosti k povinným kvótám měla výhradu celá řada zemí včetně větších zemí, jako je Španělsko," poznamenal. Proti by prý měly být i pobaltské země.

Předcházet bude jednání Visegrádu

Ministr vnitra počítá i s jednotným negativním postojem V4. "I když, uvidíme, co udělá Polsko," připomněl, že při posledním hlasování o kvótách Polsko dohodu V4 nedodrželo.

Zástupci států Visegrádu se sejdou ještě před začátkem jednání unijních ministrů. Kromě ladění společné pozice se bude hovořit také o pomoci Maďarsku s ochranou vnější hranice schengenského prostoru. Podle Sobotky by z jednání měly vzejít podrobnosti, podle kterých ministerstva vnitra a obrany připraví materiál s další pomocí Maďarsku.

"Jsme připraveni vyslat naše lidi do Maďarska, Maďaři o to žádají, budeme se bavit o tom, jaký rozsah to bude mít," řekl dnes Chovanec. Česko by podle něj mohlo vyslat na hranice více než stovku policistů a vojáků společně s technikou, například prostředky pro noční vidění.

 

Právě se děje

Další zprávy