Vláda je bez plánu. Nevím, co bude za 3 týdny, přiznal Babiš ve sněmovně

Martin Krepindl Martin Krepindl
4. 3. 2021 15:53
Premiér Andrej Babiš (ANO) dle vlastních slov neví, co bude následovat po třech týdnech zatím nejtvrdších restrikcí nařízených kvůli zhoršujícímu se pandemickému stavu v Česku. Na dotazy poslanců pouze uvedl, že na rozvolnění není čas, a odkázal na epidemiology a šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška.
Babiš na interpelacích: Nevím, co bude za tři týdny | Video: ČTK

S dotazem, co bude po třech týdnech, zdali se situace zlepší, zhorší, nebo bude stejná, vystoupili postupně pirátská poslankyně Olga Richterová a její kolega Martin Jiránek. První jmenované premiér v úvodní interpelaci neodpověděl. Shrnul pouze, že situace v Česku je špatná a že na covidových lůžkách leží výrazně mladší pacienti než v prvních dvou vlnách.

Po doptání se Richterové, jaká tedy bude situace za tři týdny, Babiš pouze řekl, že je současná pandemie přírodní katastrofou a že teď neví, co zpřísněná omezení udělají s epidemiologickým stavem. To samé zopakoval i na dotaz Jiránka.

"Určitě nebudeme rozvolňovat," prohlásil pouze v interpelaci, ale neupřesnil, zdali mluvil o uvolnění za tři týdny, nebo o nejbližších dnech.

Nepřímo tak přiznal, že vláda zatím dlouhodobý plán rozvolňování buď nechce zveřejnit, nebo žádný nemá. Podle Babiše zatím nikdo nedokázal předpovědět vývoj epidemie. Dotazy poslanců přesměroval na epidemiology a šéfa zdravotnických statistiků Duška.

V Česku zemřelo od začátku epidemie nemoci covid-19 přes 21 000 lidí s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Poslední tisíc úmrtí přibyl za šest dní. Denní nárůsty nově potvrzených případů jsou nadále vysoké. Ve středu přibylo 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. 

 

Právě se děje

Další zprávy