Praha - Česká vláda poskytne Afghánistánu čtyřicet milionů korun na výcvik armády a rozvojové projekty. Kabinet schválil také pokračování stipendijního programu pro syrské studenty. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že v obou případech jde o potvrzení snahy České republiky pomáhat v zemích, odkud do Evropy přicházejí největší počty uprchlíků.
"Oba projekty se týkají zemí, které jsou, bohužel, největšími dodavateli utečenců a imigrantů a my se tímto snažíme řešit ty problémy přímo u kořene," řekl Zaorálek. Polovina z částky, kterou dostane Afghánistán, bude dle jeho slov využita na výcvik armády. Druhá je určená na projekty udržitelného rozvoje, jejichž cílem je snížit chudobu obyvatelstva a nastartovat ekonomický růst. "Je to snaha vytvářet podmínky pro to, aby lidé z Afghánistánu neodcházeli," podotkl ministr.
Česká vláda podle Zaorálka chce, aby výměnou za pomoc Afghánistán spolupracoval například při jednání o readmisních dohodách. "Když my poskytujeme prostředky, tak aby nám pomohl s kroky, které nám pomohou řešit problémy utečenců," doplnil.
Ministři na středečním jednání také na doporučení Zaorálka stvrdili pokračování programu nové elity pro Sýrii, v rámci kterého v Česku studuje osmnáct syrských studentů. "Hodnocení je příznivé, studenti mají velký zájem, učí se českému jazyku, mají výborné výsledky," řekl šéf české diplomacie. Skupina Syřanů by dle jeho slov měla do konce prosince dokončit jazykový kurz a následně si vyberou, do jakého studijního oboru se přihlásí. "Doufám, že se pak vrátí do Sýrie, kde již bude probíhat náprava stavu, který tam v současné době je, a snaha zvednout ji z trosek, ve kterých se nachází," uvedl ministr.
Vláda se měla také zabývat materiálem, v němž ministerstvo zahraničí předkládá návrh na čerpání peněz pro dvoustrannou rozvojovou pomoc. Diplomacie požadovala víc jak miliardu korun. Proti návrhu se v připomínkovém řízení postavilo ministerstvo financí, podle nějž se vymyká proporcím rozpočtu. Ministři se ale k materiálu nedostali.