Virtuální prohlídka: Zde našel svou smrt Jan Zajíc. Upálil se inspirován Palachem

Jakub Plíhal Jan Gazdík Denis Chripák Jakub Plíhal, Jan Gazdík, Denis Chripák
25. 2. 2021 9:48
Před 52 lety se - po vzoru Jana Palacha - upálil český student Jan Zajíc pochodeň č. 2. Plán však nevyšel zřejmě podle jeho plánu a jeho tělo bylo po vzplanutí nalezeno v domě č. 39 na Václavském náměstí. Podívali jsme se s historikem Petrem Blažkem na místo, kde se Jan Zajíc k činu připravoval a kde i našel svou smrt. Osudová místa si můžete prohlédnout prostřednictvím panoramatických snímků.

Podle historika Petra Blažka se Jan Zajíc chtěl původně upálit na stejném místě jako Jan Palach, s tím, že se na to připraví v toaletách Národního muzea. Tam ale bylo zavřeno. Nakonec si našel dům č. 37, což je zadní trakt domu č. 39. Na toaletách zmíněného domu č. 37 se polil hořlavinou a vyšel ven. Z předem zakoupené koudele a vařečky zamýšlel s největší pravděpodobností udělat pochodeň, vyběhnout s ní na Václavské náměstí a až tam se zapálit.

Ale dopadlo to jinak, zamýšlí se nad posledními okamžiky života Jana Zajíce historik Blažek. Plamen na studenta pravděpodobně neplánovaně přeskočil dřív. Jeho tělo celé vzplanulo a začalo prudce hořet, takže se rozběhl nesprávným směrem. Místo, aby vyběhl na Václavské náměstí, tak v místnosti přilehlé průchodu domu č. 39 vyběhl do mezipatra a tam na místě zemřel.

Karel Moravec byl spolu se svým kolegou z firmy PSO na místě bezprostředně po tragédii. Do policejního záznamu pak vypověděl: "Když jsme vešli do dveří, které vedou na schodiště, tak na odpočívadle mi lidi ukázali, že tam leží člověk… Viděl jsem na zemi ležet osobu hlavou k zábradlí, jak hoří… Osoba již nemluvila, podle mého názoru již byl mrtev… Nějaký pán křičel - hoďte na něj kabát, a jelikož jsme ho neměli, tak jsem seběhl, vzal od muže kabát a pokoušel se osobu na zemi ležící uhasit."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
Další zprávy