Virtuální prohlídka: Zde našel svou smrt Jan Zajíc. Upálil se po vzoru Palacha

Jakub Plíhal Jan Gazdík Denis Chripák Jakub Plíhal, Jan Gazdík, Denis Chripák
25. 2. 2019 8:52
Před padesáti lety se - po vzoru Jana Palacha - upálil další český student, Jan Zajíc, který byl označen za pochodeň č. 2. Plán však nevyšel zřejmě podle jeho plánu a jeho tělo bylo po vzplanutí nalezeno v domě č. 39 nedaleko Václavského náměstí. Podívali jsme se s historikem Petrem Blažkem na místo, kde se Jan Zajíc k činu připravoval a kde i našel svou smrt. Na místa v jejich současné podobě se můžete podívat prostřednictvím panoramatických snímků.

Podle historika Petra Blažka se Jan Zajíc chtěl původně upálit na stejném místě jako Jan Palach, s tím, že se na to připraví v toaletách Národního muzea. Tam ale bylo zavřeno. Nakonec si našel dům č. 37, což je zadní trakt domu č. 39. Na toaletách zmíněného domu č. 37 se polil hořlavinou a vyšel ven. Z předem zakoupené koudele a vařečky zamýšlel s největší pravděpodobností udělat pochodeň, vyběhnout s ní na Václavské náměstí a až tam se zapálit.

"Ale dopadlo to jinak," zamýšlí se nad posledními okamžiky života Jana Zajíce historik Blažek. Plamen na studenta pravděpodobně neplánovaně přeskočil dřív, než stačil vyjít ven z průjezdu. Jeho tělo celé vzplanulo a začalo prudce hořet, takže se rozběhl nesprávným směrem. Místo, aby vyběhl na Václavské náměstí, tak si to v šoku už v průchodu domu č. 39 zamířil do vnitřního vchodu, vystoupal do mezipatra a tam na místě zemřel.

Karel Moravec byl spolu se svým kolegou z firmy PSO na místě bezprostředně po tragédii. Do policejního záznamu pak vypověděl: "Když jsme vešli do dveří, které vedou na schodiště, tak na odpočívadle mi lidi ukázali, že tam leží člověk… Viděl jsem na zemi ležet osobu hlavou k zábradlí, jak hoří… Osoba již nemluvila, podle mého názoru již byl mrtev… Nějaký pán křičel - hoďte na něj kabát, a jelikož jsme ho neměli, tak jsem seběhl, vzal od muže kabát a pokoušel se osobu na zemi ležící uhasit."

 

Právě se děje

před 57 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy