Vidím prasečí rypáčky, věští Zawadská původ masa. Kampaň za deset milionů dotoval Jurečkův resort

Iveta Čížová
14. 2. 2017 20:10
Herečka Valerie Zawadská v roli věštkyně Gertrudy má ve dvou esotericky laděných videích dvě minuty na to, aby Čechy přiměla nakupovat tradiční regionální značky. Vystupuje ve spotech Potravinářské komory ČR, které vznikly v rámci projektu "Poznej původ masa – jen čerstvé je kvalitní". Podle expertů z oblasti PR se ale sdělení v podivných videích ztrácí.
Věštíte původ masa? Nemusíte, vše je na etiketě | Video: Ministerstvo zemědělství České republiky

Praha - Ministerstvo zemědělství a Potravinářská komora se rozhodly, že podpoří české producenty masa. V kampani za 10 milionů vsadily mimo jiné na spoty, které parodují noční pořady s televizními vědmami. Role věštkyně Gertrudy se ujala herečka Valerie Zawadská.

Bezpečná země, nebo Divoký západ? Video ministra vnitra Chovance s vinčestrovkou na prsou
2:07
Bezpečná země, nebo Divoký západ? Video ministra vnitra Chovance s vinčestrovkou na prsou | Video: Milan Chovanec

V prvním z videí Zawadská divákům slibuje diskrétní vyřešení jejich intimních problémů, které - jak se ukáže - souvisejí s původem masa, které si zakoupili. Například nevolnost jednoho z volajících vysvětluje tím, že snědl balené a několikrát rozmrazené maso.

Ve druhém spotu odrazuje od vyhlášeného argentinského steaku. "Vidím argentinská jatka, vidím pouště, och, to je špinavý kamion, vidím exotické masokombináty, vidím prasečí rypáčky, podivné balírny," věští Zawadská "divákovi", který se zajímal o to, odkud byl jeho dnešní oběd.

Z kusu vepřového naopak věštkyně cítí auru. "Vidím, že prasátko prožilo krátký, ale velice šťastný život. Mělo péči, starali se o něj, krmili ho, a tady už vidím konec, vidím regál. Tady vidím, že dál už nic nevidím, nic mezi tím," říká věštkyně na videu. Na konci čeká diváka vybídnutí k nákupu českých tradičních značek.

"Výrobu spotů realizovala produkční společnost 1 Year&More Production, která byla vybrána v rámci veřejné zakázky," uvedla mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Spoty jsou podle ní součástí kampaně, která vyšla na 10 milionů a již spolufinancovalo ministerstvo zemědělství. To také jejich podobu odsouhlasilo. To potvrdil i ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL), dodal ale, že realizaci kampaně jeho resort na starosti neměl.

Večeřová vysvětlila, že kampaň je určena primárně pro ženy v aktivním věku a matky s dětmi, které pro rodiny nakupují. Oslovit ale má i všechny mladé lidi ve věku 16 až 19 let.

Videa sice na internetu vzbudila pozornost, podle odborníků z oblasti PR ale účel nesplní. "Klíčové sdělení se ztrácí pod hromadou nechutností sdělovaných věštkyní. Ve sdělovaných informacích se divák jen obtížně orientuje. Pokus o vtip a nadsázku je zřejmý, nicméně komunikovat touto formou a prostřednictvím jedné z nejméně důvěryhodných profesí ke změně nákupního chování spotřebitelů nepovede," řekl ke spotu Filip Řepa, výkonný ředitel agentury Pleon Impact.

Podobně se k videu vyjádřil i Marek Stránský, člen týmu PR agentury AMI Communications. "Někdo měl snahu být originální a výsledek je tristní. Vůbec nechápu, co se tím snaží sdělit," dodal. Podle Večeřové ale videa svůj účel splnila a realizační tým je s výsledkem spokojen. Vychází z toho, že jeden ze spotů věštkyně má téměř 16 000 zhlédnutí a nadále se šíří internetem.

Sama herečka se ke spotům nechtěla vyjadřovat. "Byla to pro mě jedna z pracovních zakázek a já jsem dělala jen to, co po mně tvůrci chtěli," řekla Aktuálně.cz.

Nejde o první počin, který vzbudil rozruch na facebookovém profilu ministerstva zemědělství. V létě byla hitem na sociálních sítích rapující blondýnka, s jejíž pomocí se Svaz školkařů snažil vzbudit zájem o studium na zahradnických středních školách. Během jednoho dne videoklip získal přes 106 tisíc zhlédnutí a přes 760 sdílení.

Video:
 

Právě se děje

před 5 minutami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenec drží tři rukojmí v bance v Le Havru, další tři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií tři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavním městě. Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

Policii se propuštění tří rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy