Úterní útěk dvou nebezpečných vězňů z plzeňské káznice na Borech - Romana Čabrady a Rostislava Roztočila - přimněl resort spravedlnosti k neprodlenému zvýšení bezpečnostních opatření. Případ totiž ukázal, že věznice nejsou dostatečně chráněné. Na bráně plzeňského vězení například nejsou nainstalovaná žádná zařízení, jako třeba rentgeny nebo infračervené kamery, která by dokázala v projíždějících autech odhalit ukryté lidi.
"V rámci úsporných opatření uvnitř resortního rozpočtu posílí bezpečnostní opatření v těch nejpřísnějších věznicích. Jsme schopni na to peníze nalézt," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Ředitel oznámil další tresty
"Již teď vím, že minimálně dalších šest zaměstnanců bude s největší pravděpodobností kázeňsky, případně personálně potrestáno," řekl dnes ředitel vězeňské služby Luděk Kula, který již v úterý, v den útěku, odvolal ředitele věznice Bory Jaroslava Zemana.
Sám Kula má podporu ministra spravedlnosti Pavla Němce, který nařídil odboru generální inspekce, aby prověřil všechny věznice, ve kterých jsou umístěni odsouzenci ve zvýšené ostraze. Jedná se především o Plzeň, Valdice, Mírov a Rýnovice.
Ve čtvrtek byl postaven mimo službu dozorce, který měl v plzeňské věznici hlídat pracovní skupinu vězňů, v níž byli i Roztočil s Čabradou.
Resort bude chtít peníze
Kromě toho ale šéf resortu Pavel Němec hodlá požádat o navýšení rozpočtu na příští rok. "Bude třeba nalézt desítky až stovky milionů korun, aby opatření ve věznicích minimalizovala riziko, že se vězňům podaří utéci," dodal Dimun.
V nápravných zařízeních by se tak nově měly objevit například detekční přístroje, které dokáží odhalit mobilní telefony, které vězni nelgálně používají.
Vězeňská správa přitom právě plzeňskou věznici, odkud v úterý nebezpeční muži utekli, během posledních tří let dvakrát modernizovala. Jak ovšem ředitel vězeňské správy Luděk Kula přiznal - nedostatečně.
Výroční zpráva Vězeňské služby České republiky za rok 2004 uvádí: "V průběhu roku došlo k modernizaci vstupních objektů u řady věznic. Jednou z nich jsou i plzeňské Bory, které tehdy získaly nové detekční rámy." Rentgenové zařízení ke kontrole zavazadel na vstupu do věznice nainstalovala vězeňská správa dokonce už o dva roky dříve, koncem roku 2002.
Šéf vězeňské služby říká, že po tomto incidentu se musí kontroly ve vězeních pro nejtěžší zločince ihned změnit. "Techniku, která by takové věci odhalila, nemáme ani na Mírově nebo ve Valdicích. Na její pořízení nebyly peníze," sdělil Kula, který zároveň uvažuje o tom, že na Borech změní režim na výstupní bráně. "Možná sáhneme k tomu, že začneme zboží vyrobené ve věznici na bráně ještě jednou rozbalovat a kontrolovat."