Velikonoce budou chladné, v noci má mrznout. Do hor dorazí sněhové přeháňky

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2023 18:20
Do Česka se vrací zima, v noci bude v týdnu mrznout, přes den se v první polovině týdne nejvyšší denní teploty většinou nedostanou přes pět stupňů Celsia. Na horách meteorologové očekávají sněhové přeháňky, v nížinách déšť se sněhem. Na velikonoční prodloužený víkend se mírně oteplí, bude ale zataženo, místy zaprší. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu.
Foto: Jakub Plíhal

Do Česka podle meteorologů proudí studený vzduch od severovýchodu. "Od čtvrtka bude počasí u nás ovlivňovat teplá fronta od východu," uvedli meteorologové.

Noční teploty budou pod nulu klesat do čtvrtka, ve středu by mohly při zmenšené oblačnosti ojediněle spadnout až k minus osmi stupňům Celsia. V nižších polohách proto hrozí poškození kvetoucích ovocných stromů. "Výstraha platí zatím do středečního rána. V dalších dnech se může upřesnit nebo prodloužit pro některé oblasti až do rána čtvrtečního," uvedli v neděli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V nižších polohách mohou mrazy navíc poškodit kvetoucí ovocné stromy. Meteorologové je doporučují chránit například orosováním či pálením vlhkého rostlinného odpadu. Nižší rostliny mohou lidé podle ČHMÚ ochránit zakrytím světlou netkanou textilií. "V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik, orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, zpravidla před východem slunce, nebo dýmování či zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů," sdělil ústav.

V pondělí bylo oblačno až polojasno, ojediněle se objevily sněhové přeháňky, na horách častěji. Nejvyšší denní teploty se pohybovaly mezi jedním a pěti stupni Celsia, na jihu Moravy bylo až sedm stupňů. V 1000 metrech na horách panoval celodenní mráz kolem minus pěti stupňů. Foukal silný vítr, na Moravě a ve Slezsku místy s nárazy kolem 55 kilometrů za hodinu, který večer zeslábl. Podobný ráz počasí vydrží do středy.

Ve čtvrtek se začne oteplovat, sněžení v polohách pod 600 metrů postupně přejde v déšť. V noci a nad ránem bude ještě mrznout, nejvyšší denní teploty vystoupají na šest až deset stupňů, na severovýchodě bude jen kolem čtyř stupňů. V pátek ukáže teploměr maximálně čtyři až osm stupňů, na západě republiky až deset.

Na víkend meteorologové předpovídají oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty očekávají pět až nula stupňů, nejvyšší denní osm až 13 stupňů Celsia.

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně podprůměrné. Nejvíc se od dlouhodobých hodnot odchýlí tento týden, kdy se nejvyšší denní teploty budou pohybovat v průměru kolem šesti stupňů. V dalším týdnu se oteplí až na 12 stupňů Celsia a v druhé polovině dubna dosáhnou maxima zhruba 15 stupňů. "Srážkově by se jednotlivé týdny předpovědi měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru," uvedli meteorologové v měsíčním výhledu počasí.

 

Právě se děje

Další zprávy