Jeseník nad Odrou - Libuše Grešáková jde z obchodu. Má však jen prázdnou tašku a v ruce novou škrabku na brambory. Tváří se trochu nepřítomně. Jde pomalu, opírá se o francouzskou hůl.
„To, co mám na sobě a tady ta škrabka, kterou jsem si vzala na dluh, to je všechno, co mám. Nemám ani doklady," říká tiše. Jejich dům, Jeseník nad Odrou číslo popisné 27, už neexistuje. Zůstala hromada suti, keře rybízu, stromy, rozbité auto, „Včera dokončili demolici," říká Libuše Grešáková.
Jsou čtyři dny po ničivé povodni, která nejsilněji zasáhla právě Jeseník nad Odrou na Novojičínsku. Říčka Luha, která ničila a zabíjela, je ještě rozvodněná a hnědá, ale už klidná. „Zatím bydlíme u dcery, která tady má byt," říká žena. Na budování nového domova zatím nemá myšlenky.
„Babička nám umřela na střeše. Zítra má pohřeb. Vytáhli jsme ji na střechu, ale pomoci se už nedožila," líčí žena. Ona, její muž a dvaadevadesátiletá tchýně čekali na střeše, kde na ně útočil dravý proud vody, mnoho hodin. Záchranný člun se k nim dostal až za svítání.
Zatím devět demolic
Centrum obce nyní vypadá trochu jako při mobilizaci. Vojáci sedí na schodech před obchodním střediskem a svačí. Opodál odpočívají uřícení hasiči. Kolem jezdí neustále nákladní auta. Všude je bahno. A všude se povalují věci, které měly místo někde jinde. Zabahněná bota, rozbitá židle.
„Sto deset poškozených domů, tři lidé povodně nepřežili, další tři úmrtí následovala, padesát evakuovaných, deset raněných. Devět demolic, tři částečné, další se očekávají," počítá starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček. Na odvoz a likvidaci veškerého povodňového odpadu bude podle něho potřeba tisíce tater.
Zdaleka to nebude všechno. Voda poničila tři mosty, tři lávky pro pěší, kanalizaci, chodníky. Poškozen je obecní úřad, zdravotní středisko, restaurace, hasičská zbrojnice a další obecní majetek.
Obec uzavřená zákazy
Do Jeseníku nad Odrou je problém se dostat, protože ze všech stran jsou zákazy vjezdu. Někde i se zdůvodněním: Voda. „Je tam pryč půl cesty, ale dá se to objet," hlásí dělník, který opravuje silnici za Starým Jičínem.
Kam se člověk podívá, odklízejí se trosky - rozbitý nábytek, kusy dřeva, suť ze zbořených domů. Vojáci ještě stále svážejí zbytky uhynulé drůbeže, kterou voda roznesla po okolí.
Kolem poledne hlásí místní rozhlas jména lidí, kteří mají nárok na dávku mimořádné první pomoci ve výši patnáct tisíc korun, kterou dává postiženým povodněmi obec. Další pomoc slibuje krajský úřad. „Ze Zajišťovacího fondu začneme vyplácet 20 tisíc na zaplavený dům," informovala mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
V domech hučí vysoušeče
Z již vyklizených domů se ozývá hluk vysoušečů. "Uklidili jsme si mezi prvními. Vysoušeče jsme si vyzvedli v obci," říká mladá žena ve vysokém stupni těhotenství. Někde ještě stále vynášejí zbytky vytopených domácností z domů. Lidé stále vytírají, proudy čisté vody myjí všechno včetně zdí. Všichni neustále perou.
Přes ploty, které tady zbyly, visí koberce, šatstvo. Některé jsou pokryté hnijící trávou. Ve vesnici téměř nejsou vidět děti. Kdo mohl, odvezl je někam, kde to není tak skličující.
V poškozeném kulturním domě, ze kterého zmizelo jeviště, se hromadí humanitární pomoc. "Mne to minulo, tak pomáhám," říká mladá žena, která třídí šatstvo, boty, peřiny, ložní prádlo a jiné věci, které tam lidé vozí. Obcí jezdí auta plynařů a energetiků, policistů, hasičů, hygieniků, Červeného kříže.
Trauma z povodní zahánějí prací
Pracovnice Charity z Blanska Anna Králová obchází s mladým kolegou dílo zkázy. Nabízí psychologickou pomoc. Ptá se lidí, jestli si nepotřebují popovídat. „Každý prožité trauma zvládá jinak. Mnoho lidí neúnavně pracuje, jiný ale například spí. Někdo si o tom chce povídat, někdo to odmítá," říká žena.
Manželé Královi, kteří se málem utopili, jsou už schopni se smát a povídat. „Přišlo to během deseti vteřin a za deset minut jsem byl pod vodou. Měli jsme namále, ale přežili jsme," říká Vojtěch Král, který se s rodinou pachtí s nekonečným úklidem. Už pátý den.
„Voda vytrhala i kusy betonu, ale dům to jistě vydrží. Opravy však budou trvat tak půl roku. Ještě že jsme pojištěni," dodává Vojtěch Král.
Někteří jsou na tom hůř. „Řada domů je nepojištěných. Navíc je v obci vysoká nezaměstnanost. Máme obavy, že lidé nebudou mít peníze na opravu domů a povede to k dalším demolicím," říká starosta.
Mnoho lidí podle něho bude potřebovat nenávratnou finanční pomoc. „Patnáct tisíc od obce stačit nebude," říká.