Václav Havel by tady tři tisíce lidí nechtěl, brání se starostka Mladých Buků po odmítnutí festivalu

Martin Ťopek Martin Ťopek
6. 7. 2017 7:08
Známý bigbeatový Open Air Festival Trutnov letos nebude. Poté, co se jej organizátoři snažili přesunout k obci Mladé Buky nedaleko známého Hrádečku Václava Havla, narazili na odpor. Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková však odmítá, že by šlo o zvůli vedení obce.
Open Air Festival Trutnov.
Open Air Festival Trutnov. | Foto: Anna Vedralová

Mladé Buky - Starostka obce Mladé Buky Lucie Potůčková říká, že organizátoři trutnovského festivalu Open Air se nedokázali s obcí dohodnout, a proto je letošní rok poprvé bez známého festivalu. Debatu mezi ní a hlavním organizátorem akce Martinem Věchetem však provázejí hlavně protichůdná vyjádření a vzájemné obviňování ze lži. (Rozhovor s Věchetem čtěte zde.)

Festival u vás nebude. Má obec právo někomu nevyhovět jen proto, že se jí nelíbí komunikace organizátorů akce?
Má právo jim nevyhovět hlavně proto, že tam je přírodní park. Stále se mluví o vyhovět-nevyhovět, ale tady je zásadní problém v tom, že ten člověk nekomunikuje, nepřebírá poštu, a to nejen naši, ale i orgánů na ochranu životního prostředí. Stačí se zeptat na trutnovském odboru na ochranu životního prostředí.

Organizátoři říkají, že je to nesmysl, že v chráněném parku být nechtějí.
On (Věchet, pozn. red.) pořád vyhlašuje, že to není v přírodním parku. Jedna půlka aut, stovky vozů, má být zaparkována na prameništi evropsky významné památky lučního potoka. Druhá ta půlka, celá stage, se měla odehrávat na teritoriu přírodního parku. Já vám k tomu řeknu konkrétní story. Včera jsem byla na otevření stezky V korunách stromů v Janských lázních, kde jsem se potkala s panem ředitelem Řebačkou z Krkonošského národního parku. Přesně jsme se o tom bavili. On mi tam za to opravdu děkoval, říkal, že to je záchrana krásného kusu přírody. A jestli jste byl někdy ve Vlčicích nebo směrem na Vlčice na Hrádečku Václava Havla, tak tam se na přístupové komunikaci nevyhnou ani dva osobáky.

Když jste uváděla, že prezentoval své představy a nereagoval na argumenty od hasičů, tak jste myslela tohle?
No jistě. Naši hasiči se k tomu postavili totálně negativně a řekli, že tam se nedá zajistit ani průjezd sanitkou, ani hasičským autem. 

Ale on to chtěl udělat v jakémsi komorním rozměru.
Tři tisíce lidí nejsou komorní rozměr.

Na festival je to v podstatě málo.
Ale ne na to místo. Tři tisíce může být perfektní komorní rozměr u aglomerace, i na trutnovském Bojišti. Někde na letišti, na brown fieldu se zpevněnou plochou, vůbec by to nikomu nevadilo. Ale na louce, která je na svahu, kam když zaprší, tak to všechno sjede dolů, to je nesmysl.

Pan Věchet nám v rozhovoru uvedl, že to měl dohodnuté s majitelem soukromé louky, mimo jakýkoliv park nebo chráněné území.
To není pravda. To je jednoznačně zjistitelný fakt, když se podíváte na mapu. Není co řešit.

Dále uvádí, že vaše obec si pozlatila všechny možné přirážky, třeba 20% poplatkem ze vstupného. Takže jste vedli debatu o tom, že kdybyste akci povolili, dali by vám nějaké peníze?
Já jsem se obrátila na ministerstvo vnitra, které je gestorem těch vyhlášek, a ptala jsem se, jaké jsou možnosti, když u nás chce pořadatel dělat velkou akci. My máme problém konkrétně s touto lokalitou, kde tušíme, že dojde ke zničení nějakého prostoru a že sousedi se po nás budou vozit. Tak jsme se ptali, jestli máme možnost, jak na to jako obec sehnat peníze. Poradili mi, ať zkusíme poplatek ze vstupného. Já jsem si hned přečetla judikaturu, že poplatek může být nasazen maximálně na 20 procent, pokud tedy nejsme pořadateli nebo to celé nejde na charitu.

Další věc je vyhláška o nočním klidu. Organizátor tam uvádí, že pokud by tam nakonec mohli být, tak byste jim zakázali v deset hodin provozovat jakoukoliv hudbu.
Jsme poslední obcí široko daleko, která neměla vyhlášku o nočním klidu. Byli jsme na to už několika lidmi upozorňovaní, že až si tu na podzim budeme dělat městské slavnosti, že by na nás někdo mohl zavolat policii. Shodou okolností se panu Věchetovi hodí do krámu, my ji teď musíme schválit, protože v září už bychom to nestihli.

Je mi jasné, že musíte mít vyhlášku o nočním klidu, ale stejně tak můžete udělat výjimku. Takže byl tam problém s tím nočním klidem, nebo ne?
V momentě, kdy bylo obcím přiznáno právo udělat si z toho výjimky, si začaly obce dělat vlastní vyhlášky, kam zařazovaly seznamy akcí. Na tom je zajímavé i to, že Trutnov tam zařadil Open Air festival. Takže to není tak, že by jeho organizátorům házeli klacky pod nohy. My jsme si schválili svůj seznam taky, ale pan Věchet byl přímo na tom zastupitelstvu a o výjimku, když se to schvalovalo, nepožádal. Přitom stačilo, aby si tam vzal s sebou majitele pozemku, který má právo promluvit k zastupitelům, ale tomu by to pak místní asi dali sežrat. 

To dali najevo už v petici, kterou podepsalo asi 700 lidí. Všichni jsou z vaší obce?
Dnes máme petiční radu a tato petice nám bude oficiálně předložena od petičního výboru. Říkali mi na výboru, že tam těch 700 je, ale abych lustrovala, kdo odkud je… Počítám ale, že 90 procent bude odsud.

Kolik obyvatel má vaše obec?
2 200 obyvatel. Uvažujte prosím i nad tím, že máme děti a seniory. Voličů máme asi 1 800.

Takže to je zhruba třetina.
Ano. Zbylé dvě třetiny to asi nezajímá nebo nejsou aktivní natolik, aby někde uváděly svoji adresu. Na to jsou lidi dneska docela citliví. Zatím je to ale největší petice, která se tady široko daleko dělala a měla takovouto odezvu.

Vy jste pro Český rozhlas uvedla, že už prodávali lístky. To pan Věchet popírá, že má pouze nějaký objednávkový formulář.
To nejsem schopna zjistit. Mně to bylo takto řečeno, že už prodávali lístky.

Nebylo by pro vaši obec prestižní, že se u vás koná festival v podobě reminiscence na Václava Havla, spojené s Hrádečkem?
Já jsem sem nastoupila před dvěma a půl lety. A hned jsme se pustili do iniciativy udělat z Hrádečku muzeum Václava Havla, to je zdokumentovaná věc.

To je akce jiného typu než klasický festival.
My víme, kolik tam jezdí lidí, dáváme tam svíčky, celá škola si k tomu místu dělá výlety, a tak jsme chtěli udělat takové místo, aby to mělo hlavu a patu. Nezlobte se na mě, ale já si vůbec nejsem jistá, jestli by pan Havel byl nadšený z toho, že se tady sejdou tři tisíce lidí na louce. Fakt ne. Ale to si můžeme vymýšlet a nejsme schopni nikdo odhadnout.

To místo je s ním spojené. Mně stále přijde, pokud pominu ty okolnosti na povolení výjimky, že by to byl pro obec spíše přínos.
Můj názor to určitě není. A hlavně můj názor to není proto, že pan Věchet tady široko daleko nemá regionálně důvěru v tomto směru. To je fakt.

Jaké akce by vám tu nevadily?
Byla bych nakloněna třeba divadlům, divadelní festival jsme tu chtěli dokonce dělat. Přemýšleli jsme, že by se tam udělal malý amfiteátr na divadlo. Není to pravda, že bychom v tomto směru byli neaktivní. Myslím si ale, že velká akce o třech tisících lidí se na toto místo nehodí.

Mám čisté svědomí, že jsem to udělala, a doufám, že to nějakým způsobem pomůže a budeme mít klid a za chvíli uvidíme. Přeji i tomu Věchetovi, ať si najde dobré místo a přijedou mu tam lidi. Ale měl by si příště dávat větší pozor, kde vybírá lokalitu.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy