Utonulých je v Česku moc. Záchranáři začali s osvětou, první tabule stojí na Slapech

ČTK ČTK
15. 7. 2023 14:34
U nejnavštěvovanějších vodních nádrží v Česku vyrůstají informační tabule, které upozorňují na nebezpečí při koupání a vodních sportech. Povodí Vltavy a Vodní záchranná služba odhalily první z nich v sobotu na Nové Živohošti u Slapské přehrady. Další přibudou na Orlíku či Lipně. Při aktivitách u vody zahyne ročně v Česku 180 až 200 lidí, zásahů vodních záchranářů přibývá.
Živohošť u slapské přehrady patří k oblíbeným místům, kam lidé v létě na Vltavu vyrážejí za koupáním.
Živohošť u slapské přehrady patří k oblíbeným místům, kam lidé v létě na Vltavu vyrážejí za koupáním. | Foto: ČTK

"Během tohoto a příštího roku by mělo být osazeno 20 tabulí na Slapech a 15 na Orlíku," prohlásil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podobný počet bude postaven i na Lipně. Cedule se objeví se na plážích, v kotvištích lodí nebo poblíž restaurací. "Máme čtyři varianty, které se budou střídat," dodal mluvčí. 

Nové cedule návštěvníky nabádají, aby se nekoupali sami, neplavali daleko od břehu nebo si zajistili doprovod či sebezáchranný prostředek. Měli by se také koupat tam, kde je neohrozí plavidla. Zároveň názorně ukazují, jak pomoci tonoucímu, nebo připomínají telefonní číslo na záchrannou službu.

Za celý loňský rok zaznamenali vodní záchranáři 720 zásahů, letos už jich evidují 260. "Nárůst počtu případů je evidentní," uvedl prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže David Smejkal.

Každý rok zemře v souvislosti s aktivitami u vody v Česku 180 až 200 lidí, v přepočtu na počet obyvatel tak má země podle Smejkala větší počet utonulých než Francie, Německo, Itálie a jiné evropské státy. Osvěta je tak podle něj zapotřebí.

Vodní záchranná služba ČČK

Pomoc u vody

Vodní záchranná služba byla založena v roce 1968. Její pracovníci poskytují rozšířenou první pomoc a technickou pomoc na vodě a v její blízkosti. Působí na 18 stanovištích u 17 přehrad, na 14 v nepřetržitém režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy