V Libereckém kraji v noci sněžilo, komplikace na silnicích jsou i v dalších krajích

ČTK ČTK
6. 1. 2020 8:16
Řidiči by v novém pracovním týdnu měli dávat pozor hlavně ve vyšších polohách České republiky. V Libereckém kraji nasněžily zhruba dva centimetry. Zbytky sněhu na hlavních tazích může klouzat. V Královehradeckém kraji leží rozbředlý sníh. Ve Zlínském kraji mohou silnice namrzat.
Dopravní situace Dolní Dvořiště
Dopravní situace Dolní Dvořiště | Foto: ČTK

Hlavní tahy v Libereckém kraji jsou většinou holé a po chemickém ošetření mokré, místy ale leží rozbředlý sníh. Pozor by si měli dál motoristé nejen na silnicích 10 a 14, které míří do hor, ale i na hlavním tahu z Liberce na Prahu. Na silnicích nižších tříd, hlavně v horských oblastech, je ujetá vrstva sněhu. Silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

Teploty se v pondělí ráno pohybují od minus pěti do dvou stupňů Celsia. Většinou je oblačno nebo zataženo a místy stále sněží. V nižších polohách, hlavně na Českolipsku, se objevují přeháňky dešťové.  

Královéhradeckém kraji by řidiči měli být opatrní v Krkonoších, v Orlických horách, na Jičínsku a Broumovsku. Na silnicích leží ujetá vrstva sněhu, která může být zledovatělá. Ojediněle se mohou v kraji objevit mrznoucí mlhy. Teploty dnes ráno v kraji klesly k minus dvěma až k minus šesti stupňům Celsia. Teploty by se přes den měly pohybovat od nuly do tří stupňů, na horách má být kolem minus dvou stupňů. 

Ve Zlínského kraji jsou potíže na Vsetínsku, kde především v jeho severní a východní části, mohou silnice ráno místy namrzat, případně se na nich může tvořit náledí. Jsou většinou holé, vlhké a sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli vlhkým vozovkám by měli motoristé jezdit opatrně také na Zlínsku. V kraje jsou vozovky převážně holé, suché a sjízdné bez omezení.   

Teploty se ráno pohybovaly od minus osmi do minus dvou stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout plus tří stupňů Celsia.  

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje, kde některé vozovky ráno pokrývají zbytky zmrzlého sněhu. Hlavní silniční tahy jsou ale zpravidla holé a mokré. Zvýšená opatrnost je na místě hlavně v horských okresech Šumperk a Jeseník i v kopcovité části Prostějovska.  

Hlavní silniční tahy tam jsou po chemickém posypu mokré, méně důležité cesty ale pokrývá zledovatělá vrstva sněhu s posypem. Kluzké mohou být ráno lesní úseky silnic. Na Jesenicku a Šumpersku musí řidiči ráno místy počítat s mlhou a silným větrem. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy