V kontrole ceny tepla je mezera, poslanci chtějí změnu

Martina Machová
25. 7. 2008 20:42
Údajně tak vzniká prostor pro machinace a spekulace
Teplárna v Liberci patří dlouhodobě mezi nejdražší v republice
Teplárna v Liberci patří dlouhodobě mezi nejdražší v republice | Foto: Martina Machová

Praha - "Pokud chceme skutečně regulovat cenu tepla z centrálních výtopen, musíme změnit energetický zákon," míní občanský demokrat a místopředseda kontrolního výboru sněmovny Libor Ježek.

Právě jeho výbor upozornil na praxi některých tepláren, které viní z nelegálního předražování. K tomu má docházet ještě před jejich branami, tedy již při nákupu surovin.

V tu dobu totiž podle zjištění kontrolního výboru teplárenské společnosti nikdo nekontroluje. A to přesto, že samotná cena tepla díky veřejnému zájmu podléhá regulaci ze strany státu.

Státní energetické inspekce a Energetický regulační úřad totiž dohlíží až na sestavování konečné ceny teplárnou. A cena paliva se do ní automaticky započítává jako oprávněný náklad. Teplárny tak nic nenutí nakupovat co nejlevněji.

Na vysokou cenu tepla v Liberci a Jablonci útočily i plakáty v ulicích obou měst. jejich autor dosud zůstal v anonymitě
Na vysokou cenu tepla v Liberci a Jablonci útočily i plakáty v ulicích obou měst. jejich autor dosud zůstal v anonymitě | Foto: Martina Machová

"Jedním z našich požadavků pro novelu energetického zákona je, aby teplárny byly tlačeny k tomu nakupovat suroviny co nejlevněji. Tedy, že by si předražená paliva nemohli vykazovat jako ekonomicky oprávněný zisk," přiblížil záměry Ježek.

Domnívá se, že jen tak zmizí bílé místo, které podle poslanců vede ke spekulacím o přiměřenosti ceny a možných podvodech při jejím vytváření.

"Máme podezření, že k machinacím a záměrnému předražování tepla v některých teplárnách skutečně dochází a to díky řetězení spřátelených firem. Neustálým překupováním surovin tak narůstá cena a ta se pak odráží v té konečné, za kterou teplo nakupují domácnosti," nastínil mechanismus.

Přímo exemplárním případem umělého předražování jsou podle Libora Ježka teplárny v Jablonci a Liberci ovládané společností MVV Energie CZ.

"Například teplárna v Tanvaldu, která také topí mazutem, vyrábí teplo za 470 korun za gigajoul. Přitom je menší a nemůže tedy využívat množstevní výhody jako velké koncerny," uvedl.

V nedalekém Jablonci stojí teplo přibližně 578 korun za gigajoul a v Liberci dokonce 592 korun.

Společnost MVV Energie CZ Ježkovo nařčení nechce komentovat. "Stanovisko pana poslance stejně tak zpráva kontrolního výboru, nám nejsou známé. Bohužel se k tomuto stanovisku nemůžeme vyjádřit, neboť nám nebylo zasláno ani doručeno," sdělila mluvčí společnosti Pavla Kulhavá

Centrální teplo by mělo být v porovnání s ostatními zdroji nejlevnějším, pravidlo ale všude neplatí a mnozí se chtějí od sítě odpojit
Centrální teplo by mělo být v porovnání s ostatními zdroji nejlevnějším, pravidlo ale všude neplatí a mnozí se chtějí od sítě odpojit | Foto: Martina Machová

Obvinění z předražených nákupů paliva však zcela odmítá. "Každý rok probíhá na základě výběrového řízení a při jeho vyhodnocení dbáme především na výběr dodavatele, který zaručí nejlevnější dodávky v požadovaném množství a kvalitě," tvrdí.

Za teplárny se postavilo Teplárenské sdružení. Zprávu kontrolního výboru považuje za politováníhodný omyl.

"Má-li kontrolní výbor parlamentu podezření, nechť s ním naloží podle zákona a nevrhá stín na sektor teplárenství diskreditující a účelovou zprávou, která má za cíl především politické ambice," stojí v jeho prohlášení.

Poslanci přitom jen potvrdily obavy odběratelů centrálního tepla na severu Čech. Na jeho vysokou cenu tu dlouhodobě upozorňují bytová družstva, která společně vystupují pod názvem Teplo za 399,90!.

"Také máme podezření, zda teplárna nepoužívá nelegálních metod a machinací k tomu, aby přes spřátelené firmy uměle navyšovala náklady a obcházela tak cenovou regulaci a kontrolní mechanismy," potvrdil Petr Černý, předseda bytového družstva Sever. Nespokojení odběratelé na teplárnu dokonce podali trestní oznámení.

Boj o cenu tepla v posledních pár dnech v Liberci vyvrcholil vypovězením smluv rebelantům. Pokud nepřistoupí na podmínky Liberecké teplárny, hrozí asi 11 tisícům domácností, že jejich topení k 1. lednu vychladne.

Odpůrci cenové politiky MVV Energie CZ na severu Čech na oplátku hrozí, že se od tepláren odpojí a vybudují si vlastní kotelny. Znamenalo by to nejen rozpad centrálního vytápění, ale se vznikem nových výtopen i nárůst emisí a ohrožení životního prostředí .

 

Právě se děje

Další zprávy