V kauze Oleo Chemical soud nikoho do vazby neposlal

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2014 21:40
Kriminalisté obvinili deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig, pro něj ale žalobce vazbu nenavrhl.
Foto: Thinkstock

Liberec/Praha - Liberecký okresní soud v neděli neposlal do vazby žádného z obviněných v kauze Oleo Chemical. Pražské vrchní státní zastupitelství v kauze původně navrhlo vazbu pro pět obviněných, jeden z návrhů státní zástupce Adam Borgula stáhl.

Soudní verdikt může ztížit vyšetřování, řekla ČTK pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Soud podle ní ale na druhou stranu uvedl, že stíhání je důvodné.

Kriminalisté v kauze obvinili deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig, pro něj ale žalobce vazbu nenavrhl.

Liberecký soud rozhodoval o vazbě pro bratra Rittigova právníka a jednatele firmy Peskim Petra Michala, Rittigovu právničku Karolínu Babákovou a zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka. "Soudce Okresního soudu v Liberci se u všech obviněných ztotožnil s tím, že to trestní stíhání je plně odůvodněno, ale neztotožnil se s mnou navrhovanými vazebními důvody, takže ty tam neshledal a propustil obviněné," řekl novinářům Borgula. O vazbách rozhodoval liberecký soud, protože Oleo Chemical má v Liberci svůj výrobní závod.

Ze čtyř obviněných, o nichž v neděli liberecký soud rozhodoval, Borgula navrhl vazbu u dvou kvůli možnému ovlivňování svědků a u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti. Už odpoledne stáhl Borgula návrh na vzetí do vazby u další obviněné, protože už podle něj nehrozilo, že by mohla ovlivňovat svědky.

U ostatních z deseti obviněných státní zastupitelství vazbu nepožadovalo, ale jednomu chtělo nechat odebrat pas. Mezi propuštěnými je kromě Rittiga jeho právník David Michal a provozní šéf údajně vytunelované firmy Oleo Chemical Radomír Kučera. V kauze byl obviněn také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, zastupujícího firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů, která v případu rovněž figuruje. Nebyl zadržen a žalobci pro něj ani nežádali vazbu, řekla ČTK advokátka Rittiga a Kmetě Katarína Kožiaková Oboňová.

Policie v pátek kvůli kauze zasahovala na různých místech v Praze. Aktuální případ se týká dodávek pro státního distributora paliv Čepro. Už dříve byl obviněn Rittig s Kmetěm, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical ale podle lobbistovy advokátky souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoli obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

 

Právě se děje

Další zprávy