V Česku od ledna přibylo 600 pěstounů, je jich 9700

ČTK ČTK
25. 9. 2013 16:00
Od počátku roku do konce července se celkem pěstounům vyplatilo 1,14 miliardy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku letos přibylo šest stovek pěstounů. V lednu stát vyplácel odměnu za péči o opuštěné děti 9100 lidem, na konci července ji pobíralo 9700 osob.

Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplácených dávkách.

Péči o ohrožené chlapce a děvčata změnila od letoška novela o ochraně dětí. Podle ní by děti v tísni neměly končit v ústavech, ale měly by s pomocí služeb a odborníků zůstávat ve vlastní rodině či se dostat do rodiny náhradní.

"Od počátku roku do konce července se celkem vyplatilo na dávkách pěstounské péče 1,14 miliardy korun. Proti stejnému období roku 2012 se jednalo o nárůst o 431,1 milionu korun, to je o 60,8 procenta," uvedlo ministerstvo práce.

Pěstounské dávky tvoří odměna pěstouna a příspěvky na potřeby dítěte, při jeho převzetí, na zakoupení vozidla a při ukončení péče.

20 000 za profesionální péči

V červenci vyplatily úřady práce pěstounům odměny za 104,8 milionu korun. O rok dřív to bylo 49 milionů. Za prvních sedm letošních měsíců si opatrovatelé ohrožených dětí rozdělili 653,3 milionu, tedy skoro jednou tolik co loni. Za nárůstem výdajů je právě novela, která odměny zvýšila.

Profesionální pěstouni dostávají 20 000 korun měsíčně. Pobírají je i v době, kdy se o žádné dítě nestarají. O 4000 korun víc jim připadne, pokud pečují o postižené dítě.

V červenci stát vyplatil 12 600 příspěvků na potřeby dítěte. O rok dřív jich bylo 11 100 a letos v lednu 11 400. Za sedm letošních měsíců se na tuto dávku vydalo 450,5 milionu korun, před rokem 364,8 milionu.

Sociální pracovníci na úřadech by měli podle novely předem s rodinami, kterým hrozí potíže, pracovat. Měli by předcházet tomu, aby děti z těchto domácností končívaly v ústavech.

Přispět k tomu mají také služby pro vlastní i náhradní rodiny. Ty poskytuje třeba Sdružení SOS dětských vesniček. Nenabízí už jen náhradní matky a domov, ale zajišťuje také prevenci.

"Předcházením problémům umožníme dětem vyrůstat v rodině a zároveň je to daleko levnější i pro stát. Prevence je desetkrát levnější než pobyt v ústavu," řekl ředitel sdružení Petr Lužný.

Plánují se další centra

Organizace nabízí služby ve čtyřech střediscích po republice, má tam terénní pracovníky. V příštích třech letech plánuje zřízení desítky dalších center. Vznikat by neměla jen v regionech, kde je vysoká nezaměstnanost a rodiny se dostávají do potíží, ale třeba i "v bohatém Středočeském kraji", dodal Lužný.

V okrajových okresech se podle něj totiž situace zhoršuje a domácnosti tu stále častěji potřebují pomoc, její nabídka ale chybí. Vznik služeb bude záviset na financích, uvedl šéf sdružení. Podle něj má organizace 85 procent svých peněz od dárců.

Pracovníci středisek jsou s rodinami v tísni v kontaktu. Rodičům pomáhají zvládnout dluhy, najít práci, získat dávky či zajistit bydlení, aby se mohli starat o své potomky. Sdružení pronajímá i byty pěstounům. Nyní zastřešuje 27 pěstounských rodin s téměř 90 dětmi.

Zástupci organizací na pomoc dětem a pěstounům před časem uvedli, že roční pobyt dítěte v dětském domově vyjde na víc než 280 000 korun a v kojeneckém ústavu na asi 450 000 korun.

Na odměny profesionálního pěstouna stát vydá 240 000 korun za rok. Jen o něco víc stojí terénní pracovník, který pomáhá třeba ve dvou desítkách rodin v tísni, aby v nich děti mohly zůstat.

 

Právě se děje

Další zprávy