V Česku od ledna přibylo 600 pěstounů, je jich 9700

ČTK ČTK
25. 9. 2013 16:00
Od počátku roku do konce července se celkem pěstounům vyplatilo 1,14 miliardy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku letos přibylo šest stovek pěstounů. V lednu stát vyplácel odměnu za péči o opuštěné děti 9100 lidem, na konci července ji pobíralo 9700 osob.

Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplácených dávkách.

Péči o ohrožené chlapce a děvčata změnila od letoška novela o ochraně dětí. Podle ní by děti v tísni neměly končit v ústavech, ale měly by s pomocí služeb a odborníků zůstávat ve vlastní rodině či se dostat do rodiny náhradní.

"Od počátku roku do konce července se celkem vyplatilo na dávkách pěstounské péče 1,14 miliardy korun. Proti stejnému období roku 2012 se jednalo o nárůst o 431,1 milionu korun, to je o 60,8 procenta," uvedlo ministerstvo práce.

Pěstounské dávky tvoří odměna pěstouna a příspěvky na potřeby dítěte, při jeho převzetí, na zakoupení vozidla a při ukončení péče.

20 000 za profesionální péči

V červenci vyplatily úřady práce pěstounům odměny za 104,8 milionu korun. O rok dřív to bylo 49 milionů. Za prvních sedm letošních měsíců si opatrovatelé ohrožených dětí rozdělili 653,3 milionu, tedy skoro jednou tolik co loni. Za nárůstem výdajů je právě novela, která odměny zvýšila.

Profesionální pěstouni dostávají 20 000 korun měsíčně. Pobírají je i v době, kdy se o žádné dítě nestarají. O 4000 korun víc jim připadne, pokud pečují o postižené dítě.

V červenci stát vyplatil 12 600 příspěvků na potřeby dítěte. O rok dřív jich bylo 11 100 a letos v lednu 11 400. Za sedm letošních měsíců se na tuto dávku vydalo 450,5 milionu korun, před rokem 364,8 milionu.

Sociální pracovníci na úřadech by měli podle novely předem s rodinami, kterým hrozí potíže, pracovat. Měli by předcházet tomu, aby děti z těchto domácností končívaly v ústavech.

Přispět k tomu mají také služby pro vlastní i náhradní rodiny. Ty poskytuje třeba Sdružení SOS dětských vesniček. Nenabízí už jen náhradní matky a domov, ale zajišťuje také prevenci.

"Předcházením problémům umožníme dětem vyrůstat v rodině a zároveň je to daleko levnější i pro stát. Prevence je desetkrát levnější než pobyt v ústavu," řekl ředitel sdružení Petr Lužný.

Plánují se další centra

Organizace nabízí služby ve čtyřech střediscích po republice, má tam terénní pracovníky. V příštích třech letech plánuje zřízení desítky dalších center. Vznikat by neměla jen v regionech, kde je vysoká nezaměstnanost a rodiny se dostávají do potíží, ale třeba i "v bohatém Středočeském kraji", dodal Lužný.

V okrajových okresech se podle něj totiž situace zhoršuje a domácnosti tu stále častěji potřebují pomoc, její nabídka ale chybí. Vznik služeb bude záviset na financích, uvedl šéf sdružení. Podle něj má organizace 85 procent svých peněz od dárců.

Pracovníci středisek jsou s rodinami v tísni v kontaktu. Rodičům pomáhají zvládnout dluhy, najít práci, získat dávky či zajistit bydlení, aby se mohli starat o své potomky. Sdružení pronajímá i byty pěstounům. Nyní zastřešuje 27 pěstounských rodin s téměř 90 dětmi.

Zástupci organizací na pomoc dětem a pěstounům před časem uvedli, že roční pobyt dítěte v dětském domově vyjde na víc než 280 000 korun a v kojeneckém ústavu na asi 450 000 korun.

Na odměny profesionálního pěstouna stát vydá 240 000 korun za rok. Jen o něco víc stojí terénní pracovník, který pomáhá třeba ve dvou desítkách rodin v tísni, aby v nich děti mohly zůstat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy