V Airbusu asi nikdo nepřežil, byli tam i Slováci

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 6. 2009 19:55
Paříž (Francie) - Airbus společnosti Air France letící z Rio de Janeira do Paříže zmizel v pondělí nad ránem nad Atlantikem z dosahu radarů.
Airbus společnosti Air France - ilustrační foto
Airbus společnosti Air France - ilustrační foto | Foto: AirFrance.com

Vedení společnosti oznámilo, že se velmi pravděpodobně zřítil do moře. A podle neoficiálních informací nikdo pád letadla nepřežil.

Stroj měl přistát v Paříži po jedenácté hodině dopoledne. 

Na palubě bylo 216 pasažérů plus 12 členů posádky. Dohromady tedy 228 cestujících. Z toho osm dětí, 82 žen a 126 mužů. . Státní příslušnost pasažérů Air France zatím nezveřejnila.

Slovenské ministerstvo zahraničí ale zveřejnilo, že na palubě letadla měli být dva Slováci.

Většinu pasažérů tvořili Brazilci, kterých bylo osmdesát, až 73 pasažérů bylo z Francie, osmnáct lidí bylo z Německa, devět z Itálie, šest z USA a pět z Číny.

"Je to katastrofa, jakou francouzská společnost ještě nezažila. V pátrání nám pomáhají brazilští a španělští přátelé, musíme nalézt vše, co z letadla zbylo, abychom pochopili, co se přesně odehrálo," řekl novinářům na pařížském letišti Charlese de Gaulla pohnutým hlasem Nicolas Sarkozy.

Mluvčí letecké společnosti Francois Brousse oznámil, že stroj mohl být zasažen bleskem.

Turbulence a zkrat

Z brazilských radarů letadlo zmizelo zhruba tři a půl hodiny po startu v Rio de Janeiru, ale posádka stačila oznámit, že má po prudkých turbulencích problémy s elektřinou. Došlo prý ke zkratu.

"Byla to velmi silná turbulence. Dosud přesně nevíme, co se stalo," řekl francouzský ministr Jean-Louis Borloo, zodpovědný za dopravu.

"Jsme velmi znepokojeni. Kontakt s letadlem jsme ztratili už před několika hodinami. Může jít o technickou závadu v komunikačním systému, který umožňuje určit polohu letadla. Ale to se stává velmi zřídka. A navíc stroj nepřistál ve stanoveném čase," doplnil jej podle AFP představitel letiště Charles De Gaulle v Paříži.

Krátce po jedné hodině odpoledne pak ministr Borloo oznámil, že se bohužel obává nejhoršího. Airbus 330-200 zmizel i z vojenských radarů a navíc by mu v tuto chvíli již došlo palivo, pokud by byl stále ve vzduchu.

Borloo vyloučil, že by letoun mohl být unesen.

Marné pátrání

Brazilské letectvo prohledává oblast kolem ostrova Fernando de Noronha, vzdálenou asi 300 kilometrů severovýchodně od brazilské pevniny. Zatím bezúspěšně.

V tu chvíli již všichni neoficiálně hovoří o obrovské tragédii. Nikdo už příliš nevěří, že někdo mohl přežít.

Vedení letiště zřídilo kvůli zmizelému letadlu krizové centrum. Na místo už přijeli příbuzní cestujících.

Francouzská společnost měla naposledy nehodu v roce 2005, kdy její letoun sjel v prudké bouři z dráhy na letišti v Torontu.

Všichni lidé na palubě ale tehdy vyvázli živí.

V roce 2000 se zřítil krátce po startu Concorde, patřící Air France. Zahynulo 109 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy