ÚSTR vystoupí z platformy, která mu přerušila členství

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2014 18:06
Proces zatím nezačal, podle mluvčího ústavu se ale s vystoupením počítá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) s největší pravděpodobností vystoupí tento týden z Platformy evropské paměti a svědomí.

Platforma, kterou ÚSTR zakládal, mu pozastavila v lednu členství. Vyčítá ústavu mimo jiné to, že v něm působí bývalí komunisté.

Ústav naopak požádal, aby se zrušilo usnesení o pozastavení členství. Platforma však podle dopisu, který poslala minulý týden ústavu, trvá na svém. Tím ale přijde zřejmě o své sídlo v budově ÚSTR.

"Po 15. únoru platí usnesení, že by ředitelka ÚSTR měla zahájit vystoupení z platformy. Proces se ale pravděpodobně neuskuteční dnes. Nicméně podle posledních informací se počítá s tím, že ústav z platformy vystoupí," řekl mluvčí ústavu Pavel Ryjáček.

Rozhodnutí bude platforma respektovat, podle její ředitelky Neely Winkelmannové-Heyrovské je ale stále otevřena dalšímu jednání. Čeká mimo jiné i na výsledek konkurzu na šéfa ÚSTR a personální změny ve vedení ústavu, které by mohly postoj instituce změnit.

"Jestli ústav z platformy vystoupí, tak to bude smutné a litujeme toho, ale je to v jeho kompetenci. Věříme, že v novém personálním obsazení ústavu se situace obrátí," reagovala Heyrovská.

Ústav je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním se s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011.

Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců. Loni způsobilo rozruch odvolání ředitele Daniela Hermana, jehož rada ÚSTR následně bez soutěže nahradila na přechodnou dobu Pavlou Foglovou.

To kritizovala i platforma, podle níž navíc nedokázal ÚSTR rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy a infiltrovali se do něj komunističtí spolupracovníci. Pozastavení členství nemá podle mluvčího ÚSTR právní oporu a není ve stanovách platformy, může se jen vylučovat.

ÚSTR: Platforma nekomunikuje

"Když jsme zkoumali, jak ústav v platformě funguje, tak by se skoro dalo říct, že se ústavu spíš uleví. Platforma se projevovala vůči našemu ústavu čistě jako vlivová nátlaková agentura, která se snažila zdiskreditovat současné vedení ústavu," tvrdí Ryjáček.

Platforma údajně s ústavem příliš nekomunikuje. "V našich očích je platforma především nafouknutá bublina, která se tváří mezinárodně. Skutečnost je taková, že jde o občanské sdružení, které je registrované v Praze a sídlo má v ústavu. O to ale teď přijde," dodal Ryjáček.

V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jejich přihlášky a koncepce otevřela Rada ústavu minulý pátek.

Jeden z kandidátů Karel Světnička však podal na ústav trestní oznámení kvůli podvodu údajně souvisejícím s konkurzem. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy