Ústavní soud změnil české zdravotnictví

Tomáš Fránek
27. 9. 2006 17:55
Brno - Občanští demokraté dnes u Ústavního soudu uspěli se stížností na zákon o neziskových nemocnicích. Tím, že soud vyhověl, nemusí kraje a obce neziskové nemocnice povinně zřizovat.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ústavní soudci označili za protiústavní část zákona, který krajům a obcím vznik neziskových nemocnic nařizoval. Rozhodli tak vlastně i letitý spor mezi politiky ODS a ČSSD o to, jak silná má být v České republilce role státu ve zdravotnictví.

"Tento zákon znamená zásadní průlom do působnosti územně správních celků v oblasti zdravotnictví a nezávisle na vůli těchto celků mění právní formu zdravotnických zařízení a podrobuje je řídící pravomoci ministerstva zdravotnictví," odůvodnila zrušení klíčových paragrafů zákona o neziskových nemocnicích soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková.

"Je nutné, aby byly zákonné předpisy přehledné a jejich dopady předvídatelné," uvedla s tím, že v případě posuzovaných ustanovení to tak nebylo.

Soud zrušil i platnost seznamu více než 140 nemocnic, které se měly stát neziskovými.

Nový zákon

Ministerstvo zdravotnictví chce připravit nový, obecnější zákon o neziskových organizacích, který by se měl týkat nejen zdravotnických zařízení, ale například i kulturních zařízení. Navíc vláda navrhne dva nové zákony - o zdravotní péči a o zdravotnických zařízeních.

"Rozhodnutí ústavního soudu považuji za vítězství zdravého rozumu. Zákon připravovali právničtí diletanti," sdělil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Zástupci ministerstva zdravotnictví uvedli, že rozhodnutí soudu je tečkou za Rathovými pokusy ve zdravotnictví. A vedení Středočeského kraje už dnes oznámilo, že zahájí dlouho odkládané investice do velkých nemocnic a prodá nebo pronajme jedenáct menších nemocnic a léčeben.

Ostrá kritika

Sociální demokraté rozhodnutí ústavních soudců hned po vyhlášení nálezu ostře kritizovali. Předseda sněmovny Miroslav Vlček dokonce uvedl, že soudci dali svým rozhodnutím přednost byznysu před zdravím lidí. Podle něj rozhodnutím ústavních soudců lidé v zemi přišli o bezplatné zdravotnictví. "Když si budou stěžovat, měli by jít na Ústavní soud," řekl.

To potvrdil také exministr zdravotnictví a jeden z hlavních zastánců zákona Davida Rath.

Zákon ve sněmovně na jaře prošel právě díky hlasům ČSSD a KSČM. Ostře proti normě,  která vznik 146 veřejných neziskových nemocnic umožňovala, vystupovala ODS a kraje, které občanští demokraté ovládají.

Posléze již schválený zákon vetoval prezident Klaus, poslanci však jeho veto přehlasovali. Senátoři ODS se proto obrátili na tuzemskou nejvyšší právní instanci s tím, aby potvrdila či vyvrátila jejich přesvědčení, že zákon zasahuje do základního práva krajů vlastnit a spravovat majetek.

Nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek navíc prosadil novelu, která má vznik neziskových nemocnic alespoň odsunout.

Berete práva krajům

Senátorům se především nelíbilo, že na seznamu neziskových nemocnic jsou i zdravotnická zařízení, která byla už dříve zákonem převedena na obce a kraje. Zákon navíc nezajišťoval, aby za ministerstvem nařízené činnosti pro jednotlivé nemocnice stát opravdu platil.

Senátor a ministr Julínek: zrušit, nebo aspoň odložit.
Senátor a ministr Julínek: zrušit, nebo aspoň odložit. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • Co stanoví zákon a kdo jsou jeho odpůrci ČTĚTE ZDE
  • Senátoři ODS ve své stížnosti požadovali i zrušení paragrafů, které krajům ukládají povinnost zřídit v každém okrese nejméně jedno veřejné zdravotnické zařízení. I tuto část zákona ústavní soudci zrušili.

    Naopak hlavní propagátor zákona exministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že zrušení částí zákona upravující povinnosti krajů a samospráv bude znamenat ohrožení lékařské péče. To dnes u Ústavního soudu zopakoval také šéf sněmovny Miroslav Vlček.

    Projde odložení?

    Sto čtyřicet nemocnic se mělo na nezisková zařízení změnit od 28. listopadu. Nová vláda Mirka Topolánka ale schválila odložení vzniku neziskových nemocnic na leden 2008, tuto změnu ale musí schválit parlament.

    Není ale jisté, zda by odklad zákona ve sněmovně prošel. "Sociální demokraté v parlamentu rozhodně nepodpoří odklad zákona o neziskových nemocnicích," uvedl exministr zdravotnictví Rath, podle kterého se snaží nový ministr Tomáš Julínek přípravu zákona sabotovat.

    Exministr Rath: Zrušili byste nemocniční péči.
    Exministr Rath: Zrušili byste nemocniční péči. | Foto: Ondřej Besperát

    "Vysocí úředníci ministerstva vydávají pokyny, ať se na aplikaci zákona o neziskových nemocnicích přestane pracovat, aby se to do 28. listopadu nestihlo," prohlásil Rath v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

    Podle Ratha politici ODS usilují o privatizaci nemocnic, a proto zákon nechtějí. "Řada zdravotnických zařízení by skončila stejně jako mnohé firmy zprivatizované za vlády ODS v první polovině devadesátých let," dodal Rath.

    Ministr Tomáš Julínek ale uvedl, že pokud by zákon platil, bylo by ohroženo fungování osmdesáti nemocnic, které se na seznam neziskových zařízení nedostaly, klesly by i platy zdravotníků. "Ohroženy by byly stovky pracovních míst," uvedl Julínek. 

     

    Právě se děje

    Další zprávy