Ústavní soud zamítl stížnost zpravodajce Pohůnka

Domácí Domácí
15. 1. 2014 12:55
Pohůnek je obviněný v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Jany Nečasové
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Ústavní soud zamítl stížnost vojenského zpravodajce Jana Pohůnka, který je mezi obviněnými v případu zneužití zpravodajských služeb. Uvedla to Česká televize.

Pohůnek ve stížnosti označil své stíhání pro zneužití pravomoci za nedůvodné a poukazoval na údajné porušení řady základních práv. Například při uvalení vazby. "ÚS ale důvod k zásahu nenašel. Je především úkolem trestních soudů, aby zvážily účelnost vazby," řekl ČTK mluvčí soudu Vlastimil Göttinger.

Někdejší šéfka Nečasova sekretariátu Jana Nagyová (nyní Nečasová) podle policistů v listopadu 2012 zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a plukovníkem Pohůnkem.

Loni v březnu pak Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z Úřadu vlády Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.

Podle Pohůnka ale nešlo o sledování, ale o určitou modifikaci obrany proti sledování. Zpravodajci prý měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný.

"Byl vydán úkol ve smyslu zjistit možná rizika, která by mohla hrozit paní Nečasové a rodině pana premiéra. Nebylo to blíže specifikováno," uvedl Pohůnek.

Po zhruba deseti dnech prý tajná služba přišla na to, že předsedovi vlády žádné nebezpečí nehrozí. "Nevidím důvod, proč by mělo být povolení ministra obrany, protože se nejednalo o zasahování do práv a svobod podle zákona. Nebylo prováděno sledování. To povolení podle zákona nepodléhá," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy