Brno - Ústavní soud odmítl stížnost Borise Vostrého, který patřil k vůdčím postavám harvardských fondů. Dostal devítiletý trest za podvody s cennými papíry. Žije však v zámoří, stejně jako bývalý prezident fondů Viktor Kožený, jemuž česká justice uložila desetiletý trest. Škoda způsobená Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH) přesáhla deset miliard korun.
Odmítnutí stížnosti je patrné z otevřených justičních databází. Na rozhodnutí čekala přes dva roky. Odůvodnění zatím ústavní soudci nezveřejnili, dělají to s časovým odstupem.
V roce 2014 odmítl dovolání Koženého i Vostrého Nejvyšší soud. Ústavní stížnost pak zbyla jako poslední mimořádný opravný prostředek, kterého podle dostupných informací využil jen jeden z odsouzené dvojice.
Kožený s Vostrým rozsáhlými majetkovými převody cenných papírů přivedli HPH k likvidaci. Kožený byl podle justice iniciátorem tunelování, Vostrý se podílel na některých obchodech. Zároveň vedl valné hromady, kde zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Muži také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.
Přestože Kožený s Vostrým páchali trestnou činnost již před značnou dobou, uložily jim pražské soudy tresty na horní hranici trestní sazby. Jako důvod uvedly "astronomickou výši škody" a mimořádně propracovaný způsob spáchání zločinu, který ovlivnil ekonomiku celého státu.
Advokáti obou mužů vinu svých klientů od počátku popírali, Kožený i Vostrý se považovali za oběti politického procesu. V první polovině 90. let Kožený prostřednictvím fondů získal moc nad velkou částí české ekonomiky, jeho majetek se počítal v miliardách korun.
Oba odsouzení před spravedlností unikli do zahraničí - Kožený na Bahamy, Vostrý se podle dostupných informací usadil ve Střední Americe.