O zadrženého hackera se střetnou USA s Rusy. Na Linkedin ukradl přes šest milionů hesel

Michael Švec ČTK Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2016 20:10
O vydání ruského hackera zadrženého v Praze bude kromě USA usilovat i Moskva. Aktuálně.cz to potvrdil Alexej Kolmakov z ruské ambasády v Praze. "Požadujeme předání tohoto zadrženého občana do Ruska," řekl. O vydání hackera bude nyní rozhodovat justice. Mezinárodně hledaný hacker je spojován s masivní útokem na profesní sociální síť Linkedin, kde bylo ukradeno přes šest milionů hesel.
Foto: Shutterstock

Praha – O vydání ruského hackera, který byl na základě amerického zatykače zatčen v Praze, bude kromě USA žádat i Moskva. Aktuálně.cz to řekl Alexej Kolmakov z ruského velvyslanectví v Praze.

Policisté v úterý večer v centru Prahy zatkli ruského hackera hledaného Interpolem. Rus je podezřelý, že napadal cíle ve Spojených státech.
1:50
Policisté v úterý večer v centru Prahy zatkli ruského hackera hledaného Interpolem. Rus je podezřelý, že napadal cíle ve Spojených státech. | Video: Policie ČR

"Poskytujeme mu veškerou možnou pomoc k ochraně jeho zájmů, pracujeme také s jeho advokáty a požadujeme předání tohoto zadrženého občana do Ruska," sdělil s tím, že Moskva odmítá exteritoriální uplatňování americké jurisdikce. O vydání Rusa přitom s nejvyšší pravděpodobností bude usilovat i americká justice, která na něj zatykač vydala.

"O vydání hackera do USA budou nyní rozhodovat justiční orgány," informoval mluvčí policejního prezidia David Schön. USA však zatím žádost neposlaly, podle zákona na to mají 40 dnů. "V tuto chvíli od Američanů žádnou žádost nemáme," doplnila pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.  Bez bližších podrobností ponechala případ i americká ambasáda. "Velvyslanectví se nemůže vyjádřit k otázce extradice, ani nemůže odpovědět, zda byla žádost podána nebo nebyla," sdělil zastupitelský úřad.

Prezidium v úterní zprávě sdělilo, že hacker byl zatčen ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). "Díky rychlému toku informací byl muž zadržen již 12 hodin po přijetí první operativní informace. Na území ČR se pohyboval luxusním vozem v doprovodu své přítelkyně. K samotnému zadržení došlo v jednom z hotelů v centru Prahy," doplnil Schön.

Mezinárodně hledaný hacker, který údajně napadal cíle v USA, po zadržení zkolaboval a musel být hospitalizován, doplnil mluvčí s tím, že soud ho poslal do vazby.

Ukradl hesla na Linkedin, na servery Demokratické strany ale neútočil

Profesní sociální síť Linkedin dnes podle televize ABC oznámila, že ruský hacker zadržený v Praze je spojen s masivním útokem na servery Linkedin v roce 2012. Ze zpráv amerických médií vyplývá, že hacker byl v Praze zadržen už 5. října, zpráva byla podle zdrojů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zpožděna o dva týdny "z taktických důvodů".

Podle dostupných informací se síť Linkedin v roce 2012 stala obětí krádeže dat, při níž byla narušena bezpečnost přihlašovacích hesel některých členů. Podle původního odhadu expertů hackeři ukradli víc než šest milionů hesel. Letos v květnu bylo ale oznámeno, že mohla být ukradena a rozprodána na tajných webech citlivá data až 160 milionů uživatelů. Síť má přes 430 milionů registrovaných členů.

Agentura Reuters s odvoláním na informace amerických činitelů napsala, že zadržený Rus, kterým je devětadvacetiletý Jevgenij N., nemá žádné spojení s nedávnými hackerskými útoky na servery americké Demokratické strany. Z útoků, jejichž terčem se staly stranické servery a poštovní schránka šéfa volebního štábu Hillary Clintonové, obvinila nedávno americká vláda Rusko. Prezident Vladimir Putin na obvinění reagoval slovy, že skandál s hackery Rusku nijak neprospívá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy