O zadrženého hackera se střetnou USA s Rusy. Na Linkedin ukradl přes šest milionů hesel

Michael Švec ČTK Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2016 20:10
O vydání ruského hackera zadrženého v Praze bude kromě USA usilovat i Moskva. Aktuálně.cz to potvrdil Alexej Kolmakov z ruské ambasády v Praze. "Požadujeme předání tohoto zadrženého občana do Ruska," řekl. O vydání hackera bude nyní rozhodovat justice. Mezinárodně hledaný hacker je spojován s masivní útokem na profesní sociální síť Linkedin, kde bylo ukradeno přes šest milionů hesel.
Foto: Shutterstock

Praha – O vydání ruského hackera, který byl na základě amerického zatykače zatčen v Praze, bude kromě USA žádat i Moskva. Aktuálně.cz to řekl Alexej Kolmakov z ruského velvyslanectví v Praze.

Policisté v úterý večer v centru Prahy zatkli ruského hackera hledaného Interpolem. Rus je podezřelý, že napadal cíle ve Spojených státech.
1:50
Policisté v úterý večer v centru Prahy zatkli ruského hackera hledaného Interpolem. Rus je podezřelý, že napadal cíle ve Spojených státech. | Video: Policie ČR

"Poskytujeme mu veškerou možnou pomoc k ochraně jeho zájmů, pracujeme také s jeho advokáty a požadujeme předání tohoto zadrženého občana do Ruska," sdělil s tím, že Moskva odmítá exteritoriální uplatňování americké jurisdikce. O vydání Rusa přitom s nejvyšší pravděpodobností bude usilovat i americká justice, která na něj zatykač vydala.

"O vydání hackera do USA budou nyní rozhodovat justiční orgány," informoval mluvčí policejního prezidia David Schön. USA však zatím žádost neposlaly, podle zákona na to mají 40 dnů. "V tuto chvíli od Američanů žádnou žádost nemáme," doplnila pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.  Bez bližších podrobností ponechala případ i americká ambasáda. "Velvyslanectví se nemůže vyjádřit k otázce extradice, ani nemůže odpovědět, zda byla žádost podána nebo nebyla," sdělil zastupitelský úřad.

Prezidium v úterní zprávě sdělilo, že hacker byl zatčen ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). "Díky rychlému toku informací byl muž zadržen již 12 hodin po přijetí první operativní informace. Na území ČR se pohyboval luxusním vozem v doprovodu své přítelkyně. K samotnému zadržení došlo v jednom z hotelů v centru Prahy," doplnil Schön.

Mezinárodně hledaný hacker, který údajně napadal cíle v USA, po zadržení zkolaboval a musel být hospitalizován, doplnil mluvčí s tím, že soud ho poslal do vazby.

Ukradl hesla na Linkedin, na servery Demokratické strany ale neútočil

Profesní sociální síť Linkedin dnes podle televize ABC oznámila, že ruský hacker zadržený v Praze je spojen s masivním útokem na servery Linkedin v roce 2012. Ze zpráv amerických médií vyplývá, že hacker byl v Praze zadržen už 5. října, zpráva byla podle zdrojů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zpožděna o dva týdny "z taktických důvodů".

Podle dostupných informací se síť Linkedin v roce 2012 stala obětí krádeže dat, při níž byla narušena bezpečnost přihlašovacích hesel některých členů. Podle původního odhadu expertů hackeři ukradli víc než šest milionů hesel. Letos v květnu bylo ale oznámeno, že mohla být ukradena a rozprodána na tajných webech citlivá data až 160 milionů uživatelů. Síť má přes 430 milionů registrovaných členů.

Agentura Reuters s odvoláním na informace amerických činitelů napsala, že zadržený Rus, kterým je devětadvacetiletý Jevgenij N., nemá žádné spojení s nedávnými hackerskými útoky na servery americké Demokratické strany. Z útoků, jejichž terčem se staly stranické servery a poštovní schránka šéfa volebního štábu Hillary Clintonové, obvinila nedávno americká vláda Rusko. Prezident Vladimir Putin na obvinění reagoval slovy, že skandál s hackery Rusku nijak neprospívá.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 6 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy