Rychlejší řešení neplodnosti. Umělá inteligence pomůže přesněji než lidé, říká lékař

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
22. 7. 2023 7:05
Problém s početím dítěte přirozenou cestou má na světě každý šestý člověk. Poptávka po umělém oplodnění roste, a Česko v tom není výjimkou. Na specializované kliniky se obracejí ženy ve stále vyšším věku, což účinnou pomoc komplikuje. Díky umělé inteligenci by se ale cesta k těhotenství mohla zrychlit, říká Pavel Otevřel, šéf největší české reprodukční kliniky Reprofit.
Umělé oplodnění v případě starších pacientek představuje závod s časem. Ženy se rodí s maximálním počtem vajíček, kterých během života pouze ubývá, čímž se proces otěhotnění ztěžuje.
Umělé oplodnění v případě starších pacientek představuje závod s časem. Ženy se rodí s maximálním počtem vajíček, kterých během života pouze ubývá, čímž se proces otěhotnění ztěžuje. | Foto: Shutterstock

"Neplodnost je dlouhodobě na vzestupu, hlavně proto, že ženy těhotenství odkládají. Když jsem se před dvaceti lety začal asistovanému oplodnění věnovat, věk mých pacientek zpravidla začínal dvojkou. Teď začíná trojkou až čtyřkou," prohlašuje vedoucí lékař brněnské kliniky Reprofit Pavel Otevřel. Před deseti lety hledalo v jeho působišti pomoc asi 1 100 českých párů. V roce 2022 už to bylo o 800 více. 

Lékaři prohlásí pár za neplodný po roce neúspěšného snažení o dítě. Podle nejnovějších dat Světové zdravotnické organizace si takovou diagnózu během života vyslechne přibližně 17,5 procenta dospělé populace, tedy zhruba každý šestý člověk, muž i žena.

Odsouvání rodičovství na stále pozdější dobu potvrzuje i Český statistický úřad. Upozorňuje na zvyšující se věk prvorodiček, který loni překročil hranici 30 let. Pro asistované početí se ženy podle Otevřela často rozhodnou teprve těsně před čtyřicátým rokem života. "V takových případech je založení rodiny náročné i za pomoci lékaře," říká expert.

Umělé oplodnění představuje u žen pro laboranty závod s časem. Na rozdíl od mužů, kteří produkují spermie po celý život, se ženy rodí s maximálním počtem vajíček, a těch během života ubývá. Umělá inteligence může cestu neplodného páru k rodině urychlit.

Brněnská klinika byla v Česku mezi prvními, které v léčbě neplodnosti s umělou inteligencí pracují. Používá systém iDAScore vyvinutý švédskou firmou Vitrolife. S vývojem podobných řešení pomáhají i české společnosti, například projekt Leeaf, do kterého investovala Ivana Tykač, manželka finančníka a podnikatele Pavla Tykače. Tvorbě vlastního systému s umělou inteligencí se věnuje i projekt CATI, za kterým stojí přední český embryolog Daniel Hlinka.

Inkubátor Embryoscope má kameru pro automatické snímání embryí. Obraz přenáší do počítače s umělou inteligencí, který záběry analyzuje.
Inkubátor Embryoscope má kameru pro automatické snímání embryí. Obraz přenáší do počítače s umělou inteligencí, který záběry analyzuje. | Foto: Reprofit International s.r.o

Otevřelovi a jeho týmu pomáhá novinka zejména při výběru embrya, které má nejvyšší šanci na uchycení v těle matky. Kvalitu buňky počítač rozpozná ze snímků z kultivačního inkubátoru, přístroje, ve kterém lékaři uchovávají oplozená vajíčka v prvních pěti až šesti dnech vývoje. Jeho součástí je i kamera, která embrya pravidelně snímá.

Umělá inteligence, kterou laboranti využívají, má v paměti množství snímků embryí, ze kterých se v minulosti děti narodily. Srovnáním hledá klíčové body odlišující zdravou buňku od té, jejíž šance na uchycení v těle matky je nižší. "Dobře vypadající embryo vůbec nemusí být úspěšné. Umělá inteligence je v hodnocení mnohem přesnější než člověk," říká Otevřel. 

Časté otázky k neplodnosti

Kdy mluvit o neplodnosti?

  • Neplodnost lékaři definují jako neschopnost otěhotnět v průběhu jednoho roku snažení. Označuje také stav, kdy žena po otěhotnění není schopna dítě donosit.

Co znamená pojem "umělé oplodnění"?

  • Jedná se o spojení vajíčka a spermie mimo tělo ženy. Odehrává se na klinikách asistované reprodukce nebo centrech IVF, což je zkratka pro latinský obrat "in vitro fertilizace", v českém překladu "oplodnění ve skle".

Jak se při asistovaném početí postupuje?

  • Lékaři předepíšou ženě hormony ve formě injekcí, které vedou k dozrání vajíček ve vaječnících. Poté je odeberou a od muže vezmou vzorek spermatu. Ke spojení vajíčka a spermie dochází ve společném roztoku buď samovolně, nebo laborant vpraví spermii do vajíčka tenkou jehlou. V laboratorních podmínkách se z oplozeného vajíčka vyvíjí zárodek, neboli embryo, tři až šest dnů. 

Co když nemá pár vhodné spermie či vajíčka?

  • V případě, že léčený pár nemá vhodné vlastní spermie, vajíčka nebo obojí, je možné využít zárodečné buňky od anonymních dárců.

Hradí léčbu pojišťovna? 

  • Zdravotní pojišťovny klientům zaplatí základní výkony u tří cyklů IVF s přenosem embryí. Pokud bylo v prvních dvou cyklech přeneseno pouze jednoho embryo, hradí ještě cyklus čtvrtý.

Přesnější postup může snížit počet zákroků, které k dítěti nevedou. Ušetřit může nejen čas, ale i peníze za nákladnou proceduru. V případě, že si pár platí asistované oplodnění sám, může cena jednoho pokusu vyjít až na 50 tisíc korun. 

Přesná data o úspěšnosti nové metody klinika zatím nemá. Vedoucí lékař, který se s ní v praxi poprvé setkal před dvěma lety, její přínos vidí především u nerozhodných případů. 

Embryoložky procházejí záběry, které vyhodnocuje umělá inteligence.
Embryoložky procházejí záběry, které vyhodnocuje umělá inteligence. | Foto: Reprofit International s.r.o

Umělou inteligenci by mohli odborníci používat také ke zkoumání kvality vajíček a spermií. "Několik technologických firmem už českým klinikám nabízí pilotní projekty. Je to stejný proces jako u sledování embryí. Software je nakrmený informacemi, jak vypadá plodné vajíčko nebo kvalitní spermie, a jestli z nich bylo, nebo nebylo dítě," vysvětluje Otevřel.  

Ať už software ohodnotí buňky jakkoli, klinika embrya zmrazí a ponechá pro případ, že by se oplodnění na první pokus nepovedlo. K postupu se tak nevážou žádná rizika.

Navzdory tomu některé páry pomoc umělé inteligence odmítají, často z etických nebo náboženských důvodů. "Pro některé věřící je těžké už samotné rozhodnutí oslovit doktory s prosbou o pomoc s početím. Mnohdy cítí vinu a strach, že vyhledáním lékařské pomoci se lidé snaží být chytřejší než příroda," popisuje situaci Otevřel. 

Nejčastější příčiny neplodnosti

Co ovlivňuje plodnost u žen

  • Hormonální problémy
  • Endometrióza
  • Imunitní reakce ženy proti spermatu muže
  • Neprůchodnost vejcovodů
  • Genetické příčiny
  • Předčasná menopauza

Co ovlivňuje plodnost u mužů

  • Pokles kvality spermatu
  • Genetické příčiny
  • Autoimunitní reakce k vlastním spermiím
  • Poškozená DNA spermií
  • Neprůchodnost chámovodů

Při řešení neplodnosti se umělá inteligence používá především v jihovýchodní Asii, Jižní Americe a také v některých evropských zemích. Podle dat agentury Bloomberg dosáhne celosvětový trh s umělým oplodněním do roku 2026 obratu 36 miliard dolarů ročně, tedy více než 770 miliard korun. I proto na něm hledá místo čím dál více technologických start-upů pracujících s umělou inteligencí. Mezi ty známější patří například izraelské společnosti Fairtility a Embryonics, britská firma Mojo nebo americká ALife.

Přestože zkušeností s umělou inteligencí celosvětově přibývá, ještě se díky ní nenarodilo dost dětí na to, aby vznikly podrobné studie. Brněnský lékař ale věří, že se metoda bude využívat stále častěji. Embryologové se však o práci bát nemusí. "Umělá inteligence zvládá rozhodovací procesy, to znamená doporučení, které buňky použít. Práci laboranta však nahradit nedokáže," prohlašuje lékař.

Máslová: Ženy často potřebují koučink k vysazení antikoncepce, vrchol plodnosti obětují kariéře (16. 2. 2017)

Česko patří mezi země s nejvyšším počtem neplodných párů, zažili jsme také propad porodnosti na světové prvenství, u nás jde o epidemii neplodnosti. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy