"Uzavřeli jsme vytipované okolí, a to podle havarijní karty. K tomuto je zpracována havarijní karta, takže podle toho víme, co jsme měli uzavřít. Zároveň varujeme obyvatelstvo stabilními i mobilními sirénami," uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák. Hasiči situaci monitorují a měří koncentraci plynu a zjišťují, nakolik je nebezpečná.
Sedm jednotek hasičů zasahuje v Třinci, kde došlo k úniku hutního plynu. Jednotky uzavřely okolí, obyvatelé jsou varování sirénami. Provádíme měření koncentrací plynu. Na místě ke médiím k dispozici @jkozakcz.
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) November 23, 2021
"Došlo k úniku vysokopecního plynu kvůli technické závadě na plynojemu na Borku. Havarijní komise Třineckých železáren je svolána, odborná firma je na místě, zjišťujeme příčinu. Vysoké pece i válcovny odstavujeme. Pro jistotu prosíme zavřít okna a nevětrat. Není to ve vysokých koncentracích," uvedla mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.
Její slova potvrdila i primátorka Palkovská (Osobnosti pro Třinec). "Nedošlo k vysokým koncentracím. Okamžitě jsme na našich stránkách dali doporučení, aby lidé nevětrali a nevycházeli ven. Samozřejmě čekám další informace, kdyby nastalo nějaké zhoršení, okamžitě svoláváme krizový štáb města. Poslední informace ale je, že to řeší a mají to pod kontrolou," řekla primátorka.
Hutní plyny podle webu hasičů vznikají jako vedlejší produkt v hutním průmyslu a využívají se v něm zpětně jako palivo. Jde o bezbarvé směsi plynů s obsahem oxidu uhelnatého jako toxické složky a vodíku a metanu jako složky hořlavé, snadno se vznítí při všech teplotách, které tvoří výbušné směsi se vzduchem. Lidé by si měli od místa havárie bez ochranných prostředků dodržet odstup alespoň sto metrů.