Průzkum se uskutečnil v jedenácti zemích Evropské unie. Nejvíce lidí bylo o výhodách členství v Evropské unii přesvědčeno v Polsku (64 procent), za nevýhodné ho tam označilo 11 procent lidí. Na opačném konci žebříčku stojí Francie: za přínosné členství v evropské osmadvacítce považuje 28 procent dotázaných, za nevýhodné 38 procent.
V České republice jsou o kladech členství v EU přesvědčeni nejvíce voliči TOP 09 (72 procent), dále pak lidé podporující Piráty a ČSSD (48 procent). Nejméně je jich mezi voliči SPD.
Jako demokratickou vnímá EU jen polovina
Když měli respondenti odpovědět na otázku, zda se jim EU spojuje s termínem "demokratická", nebo "nedemokratická", rozhodlo se v Česku pro první variantu 53 procent dotázaných. To je nejméně v celé skupině. Nejvíce to bylo ve Španělsku, kde tuto variantu vybralo 84 procent dotázaných. Například na Slovensku se dvěma třetinám lidí EU spojuje se slovem "demokratická", třetině s výrazem "nedemokratická".
Jako "tvůrce pracovních míst" připadá EU 65 procentům Čechů, naopak jako jejich "likvidátor" 35 procentům. Nejvíce se k první možnosti přikláněli Poláci (84 procent). Ve Francii a v Itálii více než polovina lidí označila EU za "likvidátora pracovních míst".
V žádné jiné porovnávané zemi se tak velká část lidí nevyslovila proti silnější politické spolupráci na evropské úrovni jako v Česku (52 procent). V Rumunsku, které se ocitlo na opačném konci žebříčku, je proti posílení spolupráce 14 procent dotázaných.
Za nejdůležitější úkol pro Evropskou unii respondenti v Česku považují zadržování ilegální migrace, boj proti terorismu a zajištění míru.